پد ضایعات اپسون چیست و چگونه کار می کند؟

پد ضایعات اپسون چیست و چگونه کار می کند؟
۲۰ اردیبهشت ,۱۳۹۶ ۸ دیدگاه چگونه کار می کند,مشاوره,وبلاگ جلال طاهری

مانند بسیاری از محصولات دیگر, تمام محصولات جوهر افشان اپسون نیز طول عمر محدودی بسته به فرسایش تجهیزات مکانیکی آن بر اثر استفاده معمولی دارند. این محدودیت زمانی رخ می دهد که محصول قدرت اجرای پرینتی با کیفیت را نداشته یا اجزاء داخلی آن به پایان عمر مفید خود رسیده باشند. درواقع چرخه زمانی یک پدیده عادی برای محصولات بسیار مکانیکی مانند پرینترها محسوب می شود. در نتیجه در دستگاه یک پیغام هشدار نمایش داده شده که قطعات مهم به پایان عمر کاری خود نزدیک شده و دستگاه تا انجام سرویس های ضروری امکان ادامه دادن به کار را نخواهد داشت.

منظور از قطعات دقیقا کدام است؟

این پیغام به پد جوهر اشاره دارد, که در واقع از مجموعه ای متعدد از پدهای متخلخل درون پرینتر تشکیل شده است. این پدها وظیفه جمع آوری و توزیع یکسان جوهرهای مصرف شده و ضایعات پرینتر را درون خود دارند. جوهرهای جمع آوری شده در این پدها در طول راه اندازی های اولیه, در طول پاکسازی های دوره ای و زمانی که عکسهای خارج از حاشیه بر روی کاغذ پرینت می شوند به وجود می آیند. بسیاری از کاربران این پیغام را تا قبل از اینکه دستگاه خود را کنار گذاشته یا تعویض کنند مشاهده نخواهند کرد, اما برخی از کاربران پر مصرف یا کسانی که برای سالهای طولانی دستگاه خود را حفظ می کنند این پیغام را مبنی بر پایان یافتن عمر پد جوهر و قبل از اتمام عمر کاری قطعات دیگر مشاهده می کنند. زمانی که پدهای ضایعات جوهر سرریز می شود پرینتر شما بدون وقفه متوقف خواهد شد.

آیا در اینجا کاری هست تا برای ادامه کار با پرینتر انجام شود؟

هر چند اپسون پیشنهاد می کند که در این وضعیت پرینتر خود را با یک نمونه جدید تعویض کنید, اما در صورتی که قصد ادامه استفاده از دستگاه خود را داشته باشید, اپسون توصیه می کند تا دستگاه خود را به یک مرکز قابل اطمینان برای انجام سرویس های ضروری بسپارید. در این بین باید به این نکته توجه داشت که تعویض و بازنشانی شمارنده جوهر کاری نسبتا پر هزینه بوده و بدون شک برای پرینترهای ارزان قیمت به این خاطر که دیگر قطعات نیز در آستانه اتمام عمر کاری خود قرار دارند به صرفه نخواهد بود.

در چه شرایطی یک کاربر باید انتظار مشاهده این پیغام را داشته باشد؟

زمانی که طول می کشد تا یک پرینتر این پیغام را نمایش دهد به طور گسترده ای به مدل, حجم کاری و نوع صفحات پرینت شده بستگی دارد.

آیا راهی برای استفاده موقتی از پرینتر در چنین شریطی وجود دارد؟

متاسفانه هیچ راهی برای این کار وجود ندارد.

آیا سرویس پرینتر اپسون بعد از مشاهده پیغام, گزینه مناسبی خواهد بود؟

بدون شک برون سپاری پرینتر اپسون به یک مرکز خدمات قابل اطمینان, گزینه بسیار مناسبی برای ادامه کار با پرینتر خواهد بود. اما همان طور که پیش از این نیز گفته شد, سرویس محصولات ارزان قیمت به دلیل فرسودگی قطعات دیگر  ممکن است کمی دور از صرفه اقتصادی بوده و در اینجا بهتر است تا به عنوان جایگزین یک دستگاه جدید با ضمانت پس از فروش کامل خریداری شود.

پد جوهر چطور قطعه ای است و آیا می توان به صورت شخصی آن را سرویس کرد؟

اپسون به هیچ وجه سرویس اجزای داخلی پرینتر را توسط افرادی که تحت آموزش های حرفه ای قرار نگرفته اند توصیه نمی کند. متخصصان سرویس پرینترهای اپسون اشخاصی هستند که یک پرینتر را به منظور انجام سرویس به طور کامل و بدون آسیب باز کرده و در این بین ممکن است با پدهای اشباع شده از جوهر (قطعه ای کاملا سیاه از تمام رنگ ها) مواجه شده یا هنوز پدهایی با نواحی سفید و تمیز مشاهده کنند که هنوز با جوهر به طور کامل پر نشده است. همچنین شمارنده پد جوهر به گونه ای طراحی شده تا به صورت بسیار ایمن در مرز خطر نشت جوهر به برگه های پرینت متوقف شود. یک کاربر بسیار پرمصرف ممکن است پدهای پرینتر خود را از جوهر اشباع کرده و یک کاربر کم مصرف هم ممکن است بر اثر استفاده طولانی مدت از دستگاه خود تنها بخش هایی از پد جوهر را پر کرده و مابقی آن بدون استفاده باقی مانده باشد.

چرا پد جوهر به عنوان قطعه ای قابل تعویض توسط کاربر طراحی نشده است؟

پیاده سازی این گونه طرح ها, می تواند در قیمت تمام شده پرینتر تاثیر بسزایی داشته و باعث افزایش آن شود. این درحالیست که بسیاری از کاربران به این خاطر که هیچ گاه در طول استفاده خود از پرینتر با چنین پیغامی روبرو نمی شوند از این ویژگی سود نخواهند برد.

چگونه می توان از متوقف شدن ناگهانی پرینتر در آینده جلوگیری کنم؟

اپسون سرویس های دوره ای 6 ماهه بر روی این دسته از پرینترها پیشنهاد می دهد.

سرریز شدن شمارنده ضایعات اپسون چگونه رخ می دهد؟

ظرفیت پد ضایعات اپسون در کل 100 درصد است. به همین خاطر سرریز شدن پد ضایعات به این معناست که عدد شمارنده از مقدار 100 درصد افرایش یافته است.

در صورتی که پرینتر دارای نمایشگر باشد, نشانه های تشخیص سرریز شدن پد ضایعات به ترتیب زیر خواهد بود:

نمایشگر پرینتر اپسون با پیغام خطایی با محتوای زیر ظاهر می شود.

“The Printer’s Ink Pads at the end of Their service life. Please contact Epson Support”

“عمر سرویس پد جوهر پرینتر به پایان رسیده است. لطفا با پشتیبانی اپسون تماس بگیرید”

"عمر سرویس پد جوهر پرینتر به پایان رسیده است. لطفا با پشتیبانی اپسون تماس بگیرید"

خطای چراغ های قرمز چشمک زن پرینتر های اپسون:

خطای چراغ های قرمز چشمک زن پرینتر های اپسون:

خطای نمایش داده شده در کامپیوتر با سیسیتم عامل ویندوز:

خطای نمایش داده شده در کامپیوتر با سیسیتم عامل ویندوز:

در نهایت بعد از مشاهده این پیغام خطا می توانید با ارائه دستگاه پرینتر خود به مراکز معتبر اقدام به بازنشانی این شمارنده و البته تعویض پدهای جوهر دستگاه خود کرده و پرینتر را مجددا آماده فعالیت کنید.

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.
سوال بپرسید
 1. 1

  ناشناس

  سپاس از توضیحاتتون.

 2. 1

  سیف

  گفتید راهی برای استفاده موفق وجود ندارد،‌ ولی اینطور نیست… من همین الان بعد از هدکلین با این پیام روبرو شدم… چشمک زدن یک در میان چراغ ها و و … و همین الان تست کردم! کافیه دکمه کاغذ رو فشار بدین و نگه دارین! پرینتر دوباره پرینت می گیره….

 3. 1

  ناشناس

  سپاس ودورود فراوان واقعا عالی توضیح دادید فقط یه سوال پرینتر بنده اپسون l382هست مخزن تانک ها اصلا برای من مشاهده نمیشه چیکار کنم

 4. 1

  جلال طاهری

  سلام
  مطمئن نیستم منظورتون رو درست متوجه شده باشم
  اگر مخزن در نمایشگر وضعیت پرینتر در ویندوز نشون داده میشه ولی خالی هست, یعنی شارژ مخزن و کارتریج ها تموم شده که البته این هم نرم افزاری هست
  برای این کار باید کارتریج ها با نرم افزار مخصوص ریست بشوند

 5. 1

  مسعود

  سلام،متاسفانه لوله سرریز جوهر را کامل از پرینتر خارج کردم،به طرق مختلف داخل محفظه چرخ دنده وغلطک جا انداختم ،اما تخلیه نمیکند،لطفا طریقه صحیح جایگذاری لوله را توضیح دهید،دسترسی به تعمیرکار ندارم،فنی هستم،ممنونم
  پد جمع کننده جوهر را تعویض کردم.

 6. 1

  جلال طاهری

  سلام
  من دقیقا نمیدونم به چه نحوی دستگاه رو باز کردید ولی نیازی به خارج کردن لوله ها از مکانیزم وکیوم نبود فقط کافی بود یک لوله بزرگتر سر لوله اصلی بکنید و از دستگاه خارج کنید

 7. 1

  ناشناس

  سلام دستگاه L382 راباز کردم مخزن ضایعات رو به بیرون کشیدم و ریست کردم الان خاموش که کردم دیگه روشن نمیشه

 8. 1

  جلال طاهری

  سلام احتمالا موقع باز و بست کردن قاب های دستگاه یکی از فلت ها در اومده یا ناقص جا رفته و به بوردهای فرمتر یا پاور آسیب زده
  باید برای بررسی این وضعیت از خروجی بورد پاور شروع کنید به بررسی کردن

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.