سنسورهای تماس با تصویر (CIS) سنسورهای تصویری هستند که در اسکنرهای مسطح مورد استفاده قرار می گیرند و تقریبا در تماس مستقیم با شی که باید اسکن شوند قرار دارند. دستگاه های شارژ همراه یا (CCD) که اغلب برای این برنامه استفاده می شود از یک آینه برای انعکاس نور به سنسور ایستا بهره می برند. CISs بسیار کوچکتر از CCD هستند و معمولا یک دهم CCD برق مصرف می کنند، به همین خاطر به ویژه برای ابزارهای های کم مصرف و قابل حمل مناسب است که اغلب از طریق USB پشتیبانی می شود.

یک CIS معمولا شامل یک آرایه خطی از آشکارسازها است که تحت پوشش لنزهای متمرکز قرار گرفته و با چراغ های قرمز، سبز و آبی برای نوردهی پشتیبانی می شود. استفاده از LED ها به CIS اجازه می دهد به شدت از لحاظ مصرف انرژی به صرفه باشند و اجازه می دهد تا اسکنر ها از طریق ولتاژ خطی کم از طریق اتصال USB تامین شوند. همچنین دستگاه های CIS معمولا کیفیت تصویر پایین تری را نسبت به دستگاه های CCD تولید می کنند. به ویژه، عمق میدان تا حد زیادی محدود است که البته یکی از مشکلات عمده برای موادی است که کاملا مسطح نیستند.

با این حال، سنسور تماس CIS است کوچکتر و سبکتر از سنسور خطی CCD است, و اجازه می دهد تا تمام عناصر لازم نوری در یک ماژول فشرده شامل شوند که در نتیجه به ساختار داخلی اسکنر کمک می کند.

با سنسور تماس CIS، اسکنر قابل حمل می تواند با ارتفاع فقط 30 میلی متر طراحی شود. CIS یک جزء کلیدی در صنایع جدید محصوب می شود که به طور گسترده ای در اسکنرها (به ویژه اسکنرهای قابل حمل)، الکتروگرافها، بارکد خوانها و تکنولوژی شناسایی نوری استفاده می شود.

منبع: wikipedia

جلال طاهری - 49 نوشته

تقریبا دوازده سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در زمینه پرینتر و دیتاپروژکتور هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار شده.

یک جواب برای “سنسور تماس با تصویر چگونه کار میکند؟”

  • سلام ….وققتون به خیر …..یه سوال دارم ….با بیش از 10000 جور جواب مختلف ……..البته بگما یه سوال ماله خودمه …اما اون 10000 جواب مختلف از مردمه …..از متخصص گرفته تا کاربر عادی پرینتر و اسکنر ….//////////متاسفانه تا دلار ارزون بودو اسکنر قیمتش مناسب من نتوسم بخرم ….زندگی دانشجوییه دیگه …الان شدیدا به اسکنر نیاز دارم …اسکنری که بتونه برام دست کمش 100 تا کتاب 350 صفحه ایی رو اسکن کنه…حتی بصورت بر گه ایی هم که اسکن کنه خوبه ……از طرفی یکی از بچه ها کلاس یه پرینتر 4300 Canon i-SENSYS MF داره که مال برادرشه …میگه به شرط سالم بودن ببر ….هر وقت داشتی فقط نصف قیمت دست دومش رو بهم بده ……نمیدونم چیکار کنم …..جناب طاهری …خیلیی ها میگن ..این مدل برا کار اسکن مناسب نیست ….بعضی دیگه هم میگن ….نه اتفاقا مناسبه……لصفا بگین من چی کار کونم …البته بگم که کتابهایی که میخوام اسکن کنم بدون شیرازه است …یعنی برگ برگه …اما خوب تعدادش خیلی بالاس …..زمان اسکنش هم برام مهم نیست ……فقط خوب اسکن کنه …..حالا شما بفرمایید ..برم همون پرینتر کانن رو که گفتم بردارم …یا باید برم یه اسکنر بخرم ….لطفا اگه باید بخرم یه مورد خوب و مناسب برام نام ببرید …….ببخشید یه سوال دیگه هم دارم ..یه وب کم لاجتیک خوب دارم ….تنظیمش کنم …..توانش رو داره برا عکس گرفتن از این همه صفحه کتاب که میخوام عکس بگیرم یا نه ……ممنون میشم اگه یه راه پیش پام بذارید ….خدا حافظ

دیدگاهتان را بنویسید