RGB در برابر CMYK: چرا استفاده از CMYK در پرینت ضروری است؟

RGB در برابر CMYK: چرا استفاده از CMYK در پرینت ضروری است؟
۵ آذر ,۱۳۹۶ ۳ دیدگاه مشاوره جلال طاهری

اینکه تمام فایل های که برای پرینت طراحی شده اند با فضای رنگی CMYK سازگار باشند بسیار مهم است. به همین خاطر در صورتی که فایلی برای فضای رنگی RGB طراحی شود, نمی توان از آن انتظار داشت تا در موقع پرینت با رنگ های مشخص شده ظاهر شود. از طرفی طراحی یک فایل با قالب رنگی CMYK این اطمینان را به کاربر می دهد که رنگ های انتخاب شده با نمایشگر سازگاری کامل دارند. با این حال بسیاری از طراحان تازه کار چیزی در مورد فضای رنگی یا موارد استفاده RGB و CMYK نمی دانند. در این مقاله سعی می کنم تا تفاوت بین RGB و CMYK و اینکه چرا CMYK برای پرینت مهم است را توضیح دهم.

بنا به تعریف ویکی پدیا، یک فضای رنگی، نحوه نمایش رنگهای از پیش تعریف شده توسط یک مدل ریاضی است.

شرح فضای رنگی RGB و CMYK
فضای رنگی RGB شامل رنگ های قرمز سبز و آبی که نشان دهنده نحوه انتقال امواج نوری می باشد. RGB یک طیف رنگ افزودنی به حساب می آید و هنگامی که تمام رنگ های اصلی آن ترکیب می شوند، رنگ سفید به دست خواهد آمد که همانند یک طیف نور واقعی عمل می کند.

درصورتی که تمام رنگ های نور طبیعی را ترکیب کنید (به عنوان مثال، تمام رنگ های رنگین کمان)، نور سفید ایجاد می شود. نمایشگر ها (مانند مانیتورهای کامپیوتری) از انتشار نور برای ایجاد رنگ استفاده می کنند و در نتیجه از فضای رنگی RGB در آنها استفاده می شود. به علا.ه به همین خاطر است که اکثر برنامه های کامپیوتری فضای رنگی RGB را به طور پیش فرض هنگام طراحی فایل ها پیاده می کنند.

ترکیب رنگ های اولیه RGB برای شکل گیری رنگی سفید
ترکیب رنگ های اولیه RGB برای شکل گیری رنگی سفید

با این حال یک برگه پرینت شده واقعی با استفاده از جوهر یا پودر نمی‌تواند به درستی و مشابه نمایشگر بازتاب نور را به وجود می آورد. به همین خاطر وجود فضای رنگی جدیدی برای نمایش دادن طیف نوری مورد نظر احساس می شود. به این ترتیب فضای رنگی CMYK (سیان، زرد، قرمز، مشکی)به وجود آمد. این فضای رنگی نیز مانند فضاهای دیگر, جاذب نور بوده و با ترکیب تمام رنگ های آن می توان رنگ مشکی را ایجاد کرد که جاذب تمام نورها است.

ترکیب رنگ های CMYK برای شکل کیری مشکی
ترکیب رنگ های CMYK برای شکل کیری مشکی

محدودیت های CMYK و اینکه چرا پرینت های طراحی شده در RGB با رنگ های مشابه پرینت نمی شوند

اینکه چرا پرینت های طراحی شده در RGB با ساختار مشابه ی موقع پرینت و تبدیل به CMYK نمایش داده نمی شوند, به این دلیل است که فضای رنگی CMYK تمامی رنگ های موجود در فضای رنگی RGB را شامل نشده و پوشش نم دهد. این تفاوت در تصویر زیر قایل مشاهده است.

فضاهای رنگی RGB و CMYK

این تفاوت باعث می شود تا اجرای رنگ های اصلی که در یک نمایشگر بر پایه RGB ایجاد می شوند بر روی یک برگه کاغذ پرینت شده غیر ممکن شود. اما در مقابل فضای رنگی RGB به طور کامل CMYK را پوشش می دهد و به همین دلیل نمایش صحیح رنگ های CMYK در یک نمایشگر بسیار محتمل است.

به یاد داشته باشیم که موقع طراحی فایل, آن را به CMYK تغییر دهیم

در صورتی که فایل خود را بر اساس فضای رنگ RGB طراحی کنید, ممکن است خیلی زود مجبور به اصلاح آن شوید. حتی وقتی فایل طراحی شده خود را به CMYK تبدیل کنید نیز تغییر در رنگ ها را مشاهده خواهید کرد, که ممکن است نیاز به ویرایش زیادی برای اصلاح داشته باشند. اما در صورتی که کار خود را از ابتدا با سیستم CMYK شروع کنید, می توانید باعث از بین رفتن هر گونه مشکلی با عدم تناسب رنگ از صفحه نمایش به پرینت شوید.

منبع: mgxcopy.com

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.
سوال بپرسید
 1. 1

  درب اتوماتیک کرکره ای

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 2. 1

  امیرارسلان

  با سلام و خسته نباشید ممنون از اطلاعاتی که در اختیار همه میزارید.
  من تازه یه چاپگر گرفتم، زیاد از تنظیماتش اطلاعی ندارم و برای اینکه به بهترین حالتِ چاپ برسم باید آزمون و خطا انجام بدم. اگه ممکنه برای چاپ عکس با چاپگر کَنونpixma-G3410 بهترین تنظیماتی که بشه بالاترین کیفیت و گرفت همانند آنچه که در مانیتور میبینید چیه و آیا برای چاپ از هر چهار رنگ استفاده میشه یا برای ایجاد مشکی ترکیب رنگ میکنه.
  پیشاپیش ممنون از جوابتون

 3. 1

  ناشناس

  با سلام
  جناب طاهری ابتدا لازم می دانم این روحیه شما را تبریک بگویم و تلاشهایتان را پاس بدارم و آرزوی توفیق و تداوم برایتان داشته باشم ام وقت کافی برای مطالعه نداشتم ولی متوجه شدم شما رنگ مجنتا یا سرخ آبی یا صورتی را با بنفش اشتباه گرفته اید . همیچنین در خصوص رنگ های اصلی و مکمل و دلیل استفاده آنها و گمت رنگ نیاز به مطالعه بیشتری دارید .
  تشکر موفق و پیروز باشید

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.