اسکنر ها در وضوح و شفافیت های متفاوتی طراحی و به بازار عرضه می شوند که انتخاب هر کدام از آنها بسته به خواست و شرایط کاری کاربران دلخواه است. اکثر اسکنر های مسطح دقتی واقعی و سخت افزاری 300 در 300 DPI را پشتیبانی می کنند. واحد DPI (نقطه در اینچ) در اسکنر بر اساس دو عامل تعیین می شود.

نرخ نمونه برداری در جهت-X : که توسط تعداد حسگر ها در واحد تصویر برداری (CCD) تعیین می گردد.

نرخ نمونه برداری در جهت-Y : که توسط میزان دقت موتور پله ای در دستگاه تعیین می گردد.

اجازه دهید یک مثال ساده بزنم: اگر وضوح یک اسکنر 300 در 300 DPI بوده و قادر به اسکن یک پرونده با اندازه (8.5×11 اینچ) باشد، آنگاه واحد CCD آن 2550 حسگر چیده شده در سطر افقی خواهد داشت. به عبارت دیگر 8.5 (عرض به اینچ) در 300 (نرخ نمونه برداری در جهت-X) برابر است با 2550.

یک اسکنر می تواند به طور معمول سه ردیف از این حسگر ها را برای حصول مجموع 7650 عدد حسگر تصویری درون خود جای داده باشد.

وضوح دستگاه نیز به کیفیت شیشه استفاده شده در ساخت چشمی یا لنز مقابل حسگر ها و میزان روشنایی منبع نوری بستگی دارد. در نتیجه یک لامپ زنون یا LED به عنوان منبع روشنایی و چشمی با کیفیت بالا تصاویر واضح تری نسبت به لامپ فلوروسنت و چشمی عادی به وجود خواهد آورد.

البته لازم به ذکر است که برخی از اسکنر ها نیز با وضوح اسمی 4800 در 4800 یا 9600 در 9600 عرضه می شوند که برای رسیدن به یک راه حل سخت افزاری برای نرخ نمونه برداری 9600 به یک واحد تصویر برداری CCD با  81600 حسگر نیاز خواهد بود. که تقریبا غیر ممکن یا خارج از صرف اقتصادی به نظر می رسد. بنابراین اگر در مشخصات دستگاهی به غیر از موارد خاص و گران قیمت برچسبی حاوی این اطلاعات بود احتمالا می بایست به وسیله ترفند های نرم افزاری و راه کار های از این دست به وجود آمده است.

Interpolation یا پیوست به فرآیندی گفته می شود که در آن اسکنر با استفاده از نرم افزار تعبیه شده درون خود اقدام به اصلاح تصویر دریافتی و افزایش وضوح آن می نماید. این کار با اضافه کردن نقطه های اضافی در میان نقطه های اسکن شده توسط حسگر های CCD انجام می شود. این پیکسل های اضافی با میانگین گیری از پیکسل های مجاور خود ایجاد می شوند. به عنوان مثال چنانچه وضوح اسکنر از لحاظ سخت افزاری 300 در 300 و از لحاظ نرم افزاری 600 در 600 باشد، می توان نتیجه گرفت که مابین هر دو نقطه که توسط حسگر های CCD در هر سطر تصویر برداری شده، یک نقطه مشابه به صورت دستی توسط نرم افزار اضافه شده است.

منبع: howstuffworks

جلال طاهری - 49 نوشته

تقریبا دوازده سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در زمینه پرینتر و دیتاپروژکتور هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار شده.

دیدگاهتان را بنویسید