چرا انتهای کابل های کامپیوتری برجسته است؟

چرا انتهای کابل های کامپیوتری برجسته است؟
۱۹ فروردین ,۱۳۹۳ 1دیدگاه وبلاگ جلال طاهری

اگر در سیستم های کامپیوتری توجه کرده باشید , همیشه برجستگی هایی در انتهای کابل موس, کیبورد یا مانیتور دیده اید. این اشیاء معمولا در انتهای کابل های انتقال قدرت که به انتقال دهنده های خارجی متصل هست (مانند کابل برق لپ تاپ یا پرینتر های جوهر افشان) نیز وجود دارند. این برجستگی را به نام مهره فریت یا چوک فریت شناخته و هدف از کار گذاشتن آن در دستگاه های دیجیتال کاهش تداخل الکترومغناطیسی و تداخل فرکانس های رادیویی است.

مهره فریت طراحی بسیار ساده ای داشته و تنها از یک محفظه خالی حاوی یک استوانه فلزی تشکیل می شود. فریت از آلیاژ اکسید آهن (زنگ آهن, ماده ای نیمه مغناطیس) و درصد بسیار کمی از فلزات دیگر ساخته شده که موقع تولید کابل در زیر روکش پلاستیکی قرار می گیرد.

کامپیوتر ها سیستم های پر اعوجاجی بوده و در زیر کیس کامپیوتر و بر روی مادر بورد نوسان ساز های از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاهرتز مدام در حال کار هستند. موس, کیبورد و سایر قطعات جانبی نیز در نوع خود پردازنده و نوسان ساز داشته و تمامی این نوسان ساز ها در فرکانس رادیویی مختص به خود عمل می کنند که در نهایت تمامی این امواج رادیویی توسط پوشش دور دستگاه ها تا حد امکان حذف خواهند شد.

کابل امواج را در مسیر های طولانی جا به جا کرده و به سادگی اطلاعات را به دستگاهی دیگر انتقال می دهد. اما بازرترین مشکل بعد از افت سیگنال در مسیر های طولانی, تداخل امواج آن با امواج رادیو تلوزیون یا دستگاه های مجاور آن است. مهره فریت توانایی حذف نسبی امواج منتشر شده و تبدیل آنها به حرارت را در خود دارد و به همین خاطر آن را همیشه در انتهای کابل مشاهده می کنیم.

درباره نویسنده
نظر بدهید
  1. 1

    سعید

    مرسی از اطلاعات مفیدتون

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهین افزار اصفهان از روز سه شنبه 7 تا دوشنبه 13 خرداد به مدت 6 روز کاری تعطیل می باشد