نقد و بررسی پرینتر لیزری اچ پی HP LaserJet Pro M102w

نقد و بررسی پرینتر لیزری اچ پی HP LaserJet Pro M102w

مزایا

کیفیت چاپ متن خوب. قیمت پایین.سرعت کافی و ابعاد جمع و جور, پشتیبانی از اتصال بی سیم و بی سیم مستقیم

معایب

پرینت محتوای گرافیکی و عکس پایین تر از انتظار. فاقد اتصال اترنت. عدم پشتیبانی خودکار از پرینت دوطرفه خودکار. فرآیند نصب به شدت گیج کننده است.

خط پایین

پرینتر HP LaserJet Pro M102w یک پرینتر لیزری ارزان و جمع و جور و پرکاربرد است که با کیفیت پرینت متن و گرافیک و تصاویر عادی برای برای یک دفتر کوچک یا خانه مناسب خواهد بود.

HP LaserJet Pro M102w پرینتر لیزری تک کاره سیاه و سفید برای دفترهای خانگی و یا کوچک طراحی شده و به اندازه کافی کوچک است که بر روی اکثر میز ها جا شود. این پرینتر مناسب برای مواقعی مناسب است که قرار باشد تنها یک کامپیوتر شخصی به آن متصل شود . (در این دستگاه Wi-Fi و USB تعبیه شده، اما فاقد پورت Ethernet برای شبکه های سیمی است.) M102w در صورتی که همیشه از آن برای پرینت عکس و گرافیک استفاده نشود به اندازه کافی با توجه به ابعاد و قیمت خود، سریع به نظر می رسد. اما نمی تواند صفحه های دو طرفه را مانند محصولات مشابه به صورت خودکار پرینت کند.

مشاهده و خرید محصولطراحی و ویژگی ها

M102w با ابعاد 7.5 در 14.5 در 9.7 اینچ (HWD) و وزن 10.4 پوند، کمی بزرگتر از یک جعبه کفش است – که با این ابعاد و اندازه بر روی الگثر میزها جا می گیرد و البته برای حمل و نقل انفرادی بسیار راحت است. این پرینتر هم همانند بسیاری از پرینترهای مستقل در این کلاس، به یک کنترل پنل حداقلی مجهز شده که شامل یک دکمه وای فای ترکیبی, چراغ وضعیت وای فای، چراغ توجه و خطا، چراغ آماده به کار و یک دکمه بازگشت و لغو کار است. علاوه بر اتصال از طریق وای فای و اتصال یو اس بی، M102w از طریق قابلیت بی سیم مستقیم می تواند به دستگاه تلفن همراه شما متصل شود. همچنین از Apple AirPrint، HP ePrint، Google Cloud و Mopria پشتیبانی می کند.

اگر پرینت با کیفیت دوطرفه خودکار از ویژگی های مورد نظر شماست، محصولات مشابه برایتان بهتر از HP LaserJet Pro M102w خدمت خواهند کرد. اگر از سوی دیگر، هزینه های جاری پرینتر برای شما مهم هستند (و البته در برنامه کاری خود نیازی به پرینتر لیزری ندارید)، ممکن است بخواهید یک پرینتر کمی ارزان تر از در محصولات مشابه را امتحان کنید. اما اگر باید ماه چند صد صفحه متن (یا صفحات حاوی تصاویر و گرافیک برای استفاده داخلی) را پرینتکنید، همان M102w گزینه بهتری است، هرچند ممکن است پرینت هر صفحه هزینه بیشتری نسبت به دیگر رقبا در برند های دیگر داشته باشد. به خاطر داشته باشید هرچند که پرینت دو طرفه خودکار در اختیار ندارید، اما می توانید از این قابلیت به طور دستی استفاده کنید، و چنانچه حجم کاری شما در روز یا ماه مقدار ناچیزی باشد قابلیت پرینت دوطفه خودکار مشکل قابل توجهی نخواهد بود.

محصولات مشابه

نصب

نصب یک پرینتر لیزری سیاه و سفد تک کاره معمولا ساده و استاندارد است، به جز اینکه چون M102w از کابل شبکه پشتیبانی نمی کند، از طریق کابل USB به آن متصل شدم. (اگر این گزینه را به جای وای فای انتخاب کنید، برخی از قابلیت ها مثل پرینت بی سیم از موبایل را از دست خواهید داد.) همچنین همانطور که در مورد بسیاری از پرینترهای لیزری جدید صادق است، نیازی به خارج کردن، باز کردن و تکان دادن کارتریج تونر LaserJet محصول اچ پی نیست.

در هنگام راه اندازی، برنامه نصب از شما می پرسد که آیا از دیسک یا از اینترنت پرینتر را نصب می کنید. من گزینه دومی را انتخاب کردم که شامل دانلود آخرین نسخه از درایور و ابزارها بود. نرم افزار نصب، فورا پرینتر را پیدا کرد و این بخش از روند راه اندازی هموار شد. با کلیک بر روی لغو در صفحه ثبت نام یک کادر محاوره ظاهر شد که ادعا کرد لغو ثبت نام به پایان رسیده است، که در بیشتر موارد به معنای نصب ناموفق است. من این را با چک کردن قسمت دستگاه ها و پرینترها در کنترل پنل ویندوز حل کردم تا مطمئن شوم که پرینتر به درستی نصب شده است. من بعید می دانم که (با توجه به این کلاس از چاپگر و کاربران احتمالی آن) بسیاری از مردم متوجه شوند که لغو ثبت نام به منزله لغو نصب نرم نیست.

سرعت پرینت

پیش از ورود به عملکرد HP M102w، لازم به ذکر است که محصولات مشابه ی که تا کنون ذکر شده اند،عینا مشابه این پرینتر نیستند, بنابراین نمی توان نتایج پرینت آنها را به طور مستقیم با نتایج M102w مقایسه کنیم. به این ترتیب خروجی اعلام شده توسط اچ پی برای، HP M102w تعداد 23 برگ در دقیقه (ppm) بود اما مجددا این ادعایک کامپیوتر با پردازنده Core i5 در ویندوز 10 آزمایش شده است. اما هنگام پرینت سند مایکروسافت ورد، به طور متوسط ​ فقط 15.2 برگه در ثانیه خروجی داد. نه تنها این به طور قابل توجهی پایینتر از رتبه آن است، بلکه بسیار کندتر از محصولات مشابه در کانن نیز می باشد.

محصولات مشابه

وقتی پرینت از فایل های اکسل، پاورپوینت و پی دی اف را به صورت گرافیکی و تصویری به آزمایش کردیم، سرعت پرینت M102w به حدود یک سوم کاهش یافت و به 10.3 برگ در دقیقه رسید. ابلته اغلب پرینترها با حداقل 40 درصد ظرفیت اسمی سرعت خود فعالیت می کنند. و این گفته در محصولات مشابه از برند های دیگر نیز مشهود است. علاوه بر این، اولین خروجی کاغذ از M102w مدت زمان 7.3 است. پس از انجام چندین نسخه پرینت و میانگین گیری، عدد 11 ثانیه باقی ماند، که کمی از رقبای خود پایین تر است.

محصولات مشابه

کیفیت خروجی

در حالی که متن های خروجی از M102w شارپ و به راحتی قابل خواندن است و حتی در ابعاد بسیار کوچک، اما در زمینه گرافیک و تصاویر متناقض رفتار می کند. بسیاری از خطوط نمودارها به ویژه در زمینه های تیره، به طور قابل توجهی قابل مشاهده نبودند. البته این عیوب آنقدر چشمگیر و ناخوشایند نیستند تا صفحه های حاوی گرافیک غیرقابل استفاده شوند، اما برای محدود کردن M102w به استفاده های خانگی کافی خواهند بود. در نتیجه استفاده از M102w را برای پرینت جداول پاورپوینت یا برای استفاده در هر سناریویی دیگر که هدف آن تحت تاثیر قرار دادن دیگران است، توصیه نمی شود.

همچنین لازم ایست تا عکس های مورد نظر برای پرینت باابعاد کوچکتری جایگزین شوند تا نتیجه بهتری به دست آید. عکس های 4 تا 6 اینچ با کیفیت قابل قبولی پرینت می شوند، اما اکثر تصاویر 8 تا 10 اینچی با رگه هایی شبیه به آنچه که در محتوای گرافیکی به وجود آمده بود دیده می شوند.

هزینه های جاری

اگر قصد دارید بیش از چند صد صفحه در هر ماه پرینت کنید، هزینه اجرایی M102w در هر صفحه (بر اساس قیمت پرینتر و هزینه شارژ کارتریج یا خرید کارتریج نو) بالاتر از حد تحمل است. این هزینه در هر صفحه برای پرینترهای تک کاره لیزری رنگی غیر معمول نیست، اما تقریبا تمام رقبای M102w هزینه های مصرفی پایین تری دارند.

در نتیجه هرچه حجم پرینت شنما بیشار باشد، تفاوت های ظاهری کوچک بیشتر به چشم می آیند. پس اگر در برنامه کاری خود نیاز یبه یمک پرینتر لیزری سیاه و سفید ندارید, محصولات مشابه جوهرافشان در اپسون و کانن می توانند هزینه های مصرفی شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. اگر در هر ماه 1000 صفحه پرینت کنید، انتخاب پرینترهای جوهر افشان تک کاره اپسون به جای M102w،از این بایت که هزینه جوهر به مراتب کمتر از تونر پودر و دستمزد شارژ کارتریج لیزری است می تواند سالانه صرفه جویی بسیار زیادی برای شما در پی داشته باشد.

محصولات مشابه

نتیجه

اگر کیفیت پرینت برای شما اهمیت دارد، محصولات مشابه در برند های دیگر می توانند بهتر از HP LaserJet Pro M102w باشند. از سوی دیگر، اگر هزینه های اجرایی مهم هستند (و نیازی به خروجی لیزری ندارید)، ممکن است بخواهید محصولات مشابه ارزان تر در برند اپسون را امتحان کنید. اما اگر فقط نیاز دارید هر ماه چند صد صفحه متن (یا صفحات حاوی تصاویر و گرافیک برای استفاده داخلی) را پرینت کنید، باید گفت M102w بهترین گزینه است. هرچند هر صفحه پرینت ممکن است هزینه بیشتری نسبت در برابر استفاده از رقبا داشته باشد.

مشاهده و خرید محصول

منبع: pcmag.com

بهین افزار اصفهان از روز سه شنبه 7 تا دوشنبه 13 خرداد به مدت 6 روز کاری تعطیل می باشد