چطور ویدیو پروژکتور جدید بخرم

اگر قصد داری یک دیتاپروژکتور جدید برای مدرسه، شرکت یا برای خونه به عنوان سینمای خانگی بخری، به کیفیت و وضوحی نیاز داری که بیش از یک نفر بتوانند محتوای پخش شده را به دقت ببینند.اما برندها و اصطلاحات فنی خیلی زیادی که مثل همه زمینه های تخصصی دیگر در پروجکشن هست، شاید کمی شما رو گیج کند. به همین خاطر این راهنما را آماده کردم تا به پرسش های پرکاربرد درباره اصطلاح ها، ویژگی ها و یکسری چیز های دیگر پاسخ بدم.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست تفاوت بین روشنایی و تاریکی در صفحه را با یک عدد نشان می دهد. اگر روشن ترین رنگ سفید و تیره ترین رنگ سیاه را روی صفحه نمایش را انتخاب کنی و درخشندگی آنها را با هم مقایسه کنی، نسبت کنتراست مشخص می شود. مثلا، نسبت کنتراست 1000:1 یعنی این که روشن ترین رنگ سفید 1000 برابر روشن تر از تیره ترین رنگ سیاه است.

پس، عدد های زیاد در نسبت کنتراست یعنی این که تصویر بسیار شفاف و پرجزئیات است. کنتراست به ویژه برای سینمای خانگی خیلی مهم است، چون نور محیط اجازه نمی دهد تا فرق رنگ پوست ویل اسمیت و تام کروز را متوجه بشوی.

فناوری exclusive Vertical Alignment (ال سی دی انحصاری تراز عمودی VA) از اپسون می تواند رنگ های مشکی مات را طبیعی تر کند و نسبت کنتراست را تا عدد 200000:1 بالا ببرد.

وضوح

رزولوشن یا وضوح تعداد نقطه هایی است که پروژکتور با آنها تصویر را می سازد. هرچقدر تعداد این نقطه ها بیشتر شود، تصویر هم واضح تر می شود.مساله وضوح مخصوصا در تصویر های بزرگ بیشتر به چشم می آید. وضوح را با ترکیب عدد هایی مثل 1920×1200 یا به فارسی 1920 در 1200 نشان می دهند. یعنی 1920 نقطه عمودی و 1200 نقطه افقی که سرجمع می شود 2304000 که کل تصویر یا صفحه را می سازد.

درباره ویژگی های این فناوری بیشتر بدانید

استفاده راحت

برای اینکه محتوا را بدون دردسر روی دیوار پخش کنی، یکسری ویژگی هایی هست که کار را راحتر می کنند.

بیشتر…

یک سری ویژگی ها هستند که اتصال به پروژکتور و استفاده از آن را ساده تر می کنند، مثل:

 • HDMI: صدا و تصویر دیجیتال با کیفیت بالا از یک کابل به پروژکتور ارسال می شود
 • اتصال بی سیم: محتوای موبایل یا لپ تاپ بدون نیاز به سیم منتقل می شود
 • تصحیح تصویر عمودی و افقی: با کلید تنظیم سریع می توانی تصویر را روی پرده یا دیوار تراز کنی.
 • روشن/خاموش سریع: هیچ وقت اضافی برای سرد یا گرم شدن ویدیو پروژکتور صرف نمی شود.

فن آوری های پروجکشن

در بیشتر پروژکتورها از دو فناوری استفاده می شود: 1 تراشه DLP یا 3 تراشه 3LCD.

بیشتر…

در بیشتر دیتا پروژکتورها از دو فناوری استفاده می شود:

 • یک تراشه DLP
 • سه تراشه LCD

پروژکتورهای با کیفیت و حسابی به خاطر مصرف کم انرژی و روشنایی بالا از سه تراشه LCD استفاده می کنند

فنارری DLP از یک منبع نور و چرخ رنگی استفاده می کنند و شدت نور و غلظت رنگ کمتری نسبت به فناوری LCD دارند.

پروژکتور بی سیم

برای حذف کردن سیم کشی مخصوصا در دیوارهای خانه، می توان از فناوری اتصال بی سیم استفاده کرد.

راه های وصل شدن

روش های وصل شدن مختلفی مثل USB، VGA، Component، HDMI و Display Port هستند که خیلی از این کانکتورها با آداپتور به هم تبدیل هم می شوند.

سازگاری

پروژکتورهای تعاملی می تواندد هر میز یا دیواری را تعاملی کنند. ترکیب تصویر و قلم اجازه می دهد تا تخته سیاه یا سفید و کثیف کاری را کنار بگذاری.

بیشتر…

پروژکترهای تعاملی می توانند میز یا هر سطح صاف دیگری را بدون تخته یا قلم تعاملی به یک سطح لمسی یا تعاملی تبدیل کنند. این دیتا پروژکتورها باید فاصله پرتاب کوتاه یا خیلی کوتاه داشته باشند تا نور شدید از روبرو چشم ارائه دهنده را کور نکند و سایه شخص روی تصویر نیوفتد. با قابلیت تعاملی می تاون روی تصاویر حاشیه نویسی کرد یا با قلم های تعاملی محتوا را مدیریت یا تغیر داد.

پرتاب نور

اندازه تصویر به ریخت اتاق بستگی دارد. اگر ویژگی های پروژکتور و قدرت پرتاب آن را بدانی، می توانی در بهترین گوشه اتاق آن را نصب کنی.

تنظیم تصویر و موقعیت

ویدیو پروژکتورهای جدید به شما امکان می دهند که بدون دردسر یا دانش خاصی تصویر خروجی برای رسیدن به بهترین کیفیت تنظیم کنید

شبکه

محتوای جلسات، ارائه ها و برنامه های خصوصی را می شود با نرم افزار مخصوص اسمارت فون یا از روی کامپیوتر متصل به شبکه به دیتا پروژکتور رساند

بیشتر…

پروجکشن از طریق شبکه

محتوا را می توان از یک کامپیوتر از طریق شبکه به یک پروژکتور رساند. با استفاده از نرم افزار Easy MP Network Projector در دیتا پروژکتورهای اپسون می توانی:

 • یک تصویر یا چندین تصویر مختلف را از یک کامپیوتر به چندین پروژکتور ارسال کنی
 • بدون تغییر کابل، پروژکتور را با ارائه دهندگان دیگر به اشتراک بگذارید
 • حداکثر شانزده کامپیوتر را به یک پروژکتور متصل کنید

پخش پیام

این ویژگی امکان تا می‌دهد تا اعلان‌های سفارشی‌شده، پیام‌های بلادرنگ و هشدارها را برای پروژکتورهای اپسون متصل به شبکه پخش کنی. پیام‌ها را می‌توان به بیش از هزار پروژکتور به طور همزمان ارسال کرد و در صورت استفاده از پروژکتور، محتوای فعلی صفحه را کنترل کرد، مگر اینکه این عملکرد غیرفعال باشد. این ویژگی برای مؤسسات بزرگ، می‌تواند ابزار مفیدی برای ارسال پیام‌ها، اطلاعیه‌ها و دستورالعمل‌ها در سطح گسترده باشد.

نظارت

ویژگی مانیتورینگ نگهداری از پروژکتور را آسان تر می کند. مثلا می شود یک نفری با دسترسی از راه دور از شبکه، همزمان کار پروژکتورهای چند مکان را انجام داد.

نصب و راه اندازی پروژکتورهای پیشرفته

 • راه حل های سه بعدی
 • تقسیم کردن صفحه
 • همپوشانی لبه ها
 • پروجکشن 360 درجه

کیفیت ساخت بالا

اینکه یک ویدیو پروژکتور چقدر عمر می کند و چقدر هزینه نگهداری دارد به لامپ آن بستگی دارد. مثلا 3000 ساعت حداقل عمری است که یک دیتا پروژکتور خوب باید دوام بیاورد و برای دستگاهای متوسط رو به بالا 5000 ساعت عدد مناسبی است.

منبع: epson.com