برای تعمیر . سرویس . فیش پرینتر . لیبل پرینتر . پرینتر حرارتی در اصفهان با شماره 09137869928 (طاهری) تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آدرس درج شده در صفحه اطلاعات تماس مراجعه کنید.

دو روش چاپ حرارتی وجود دارد: حرارتی مستقیم و انتقال حرارتی. هر روش از یک هد پرینت حرارتی استفاده می کند که گرما را به سطح علامت گذاری شده اعمال می کند. چاپ حرارتی مستقیم از رسانه شیمیایی و حساس به حرارت استفاده می کند که وقتی از زیر هد چاپ حرارتی عبور می کند سیاه می شود، در حالی که چاپ انتقال حرارتی از یک ریبون برای تولید تصاویر بادوام و ماندگار بر روی مواد مختلف استفاده می کند.

چاپگرهای لیبل حرارتی به طور کلی برای چاپ بارکد ایده آل هستند زیرا تصاویری دقیق و با کیفیت بالا با وضوح عالی تولید می کنند. چاپگرهای حرارتی طوری مهندسی شده‌اند که در محدوده‌های مشخص شده چاپ می‌کنند و پهنای دقیقی را تولید کنند که در موقع اسکن بارکد مورد نیاز دارد.

چاپ حرارتی مستقیم

از آنجایی که چاپگرهای حرارتی مستقیم بدون ذیبون چاپ می کنند، به دلیل سادگی مورد توجه قرار می گیرند. لیبل های چاپ حرارتی مستقیم معمولاً ماندگاری قابل توجهی دارند، اما برای محیط هایی که آنها را در معرض گرما، دوره های طولانی نور مستقیم خورشید یا سایش قرار می دهند، مناسب نیستند. چاپگرهای حرارتی مستقیم فاقد جوهر، تونر یا ریبون هستند.

اگر برچسب بیش از حد در معرض گرما، نور یا سایر کاتالیزورها قرار گیرد، ماده تیره می شود و متن یا بارکد را غیرقابل خواندن می کند. به این دلایل، چاپ حرارتی مستقیم برای کاربردهای شناسایی مادام العمر استفاده نمی شود. خوانایی برچسب‌های حرارتی مستقیم، مچ‌بندها و کاغذهای رسید بسته به شرایط استفاده بسیار متفاوت است، اما این فناوری طول عمر کافی را برای بسیاری از برنامه‌های رایج چاپ بارکد از جمله برچسب‌های حمل و نقل، شناسایی بیمار و بازدیدکننده، رسید و چاپ بلیط فراهم می‌کند.

مزایای چاپ حرارتی مستقیم

 • چاپ حرارتی مستقیم کیفیت چاپ واضحی را با قابلیت اسکن خوب ایجاد می کند.
 • چاپ حرارتی مستقیم برای کاربردهایی که فقط به ماندگاری کوتاهی نیاز دارند ایده‌آل است – به این معنی که تصویر برچسب نیازی به دوام طولانی ندارد. به عنوان مثال، برچسب‌ها و رسیدهای حمل و نقل، کاربردهای ایده‌آلی هستند، در حالی که برچسب‌های محصول اینگونه نیستند.
 • چاپگرهای حرارتی مستقیم در مقایسه با سایر فناوری‌های چاپ ساده هستند زیرا جوهر، تونر یا نواری برای نظارت یا پر کردن در آنها وجود ندارد.
 • با وجود هیچ منبعی برای جایگزینی به جز مواد مورد چاپ، هزینه های نگهداری طولانی مدت کم باقی می ماند.
 • چاپ حرارتی مستقیم چاپ دسته ای یا تک لیبل را بدون ضایعات امکان پذیر می کند.
 • چاپگرهای حرارتی مستقیم با مواد قابل بازیافت موجود، صرفه جویی در محیط زیست را ارائه می دهند.
 • چاپگرهای حرارتی مستقیم معمولاً از دوام بیشتری نسبت به پرینترهای ماتریس نقطه‌ای یا لیزری ساخته می‌شوند و امکان کارکرد قابل اعتماد در کاربردهای صنعتی و اداری را فراهم می‌کنند.

محدودیت های حرارتی مستقیم

 • چاپ حرارتی مستقیم به شرایط محیطی مانند گرما و نور (فلورسنت و/یا نور مستقیم خورشید) بسیار حساس است.
 • کاغذ حرارتی مستقیم پس از چاپ از نظر شیمیایی فعال باقی می ماند. به همین دلیل برچسب‌های حرارتی, در برابر نور UV، مواد شیمیایی و سایش، بسیار ناتوان هستند.

چاپ انتقال حرارتی

برچسب‌های چاپ شده انتقال حرارتی به راحتی با سطح چاپی ترد و اغلب براق شناسایی می‌شوند. محتوا در این روش با استفاده از یک رول ریبون نازک به دست می آید که وقتی توسط هد چاپ گرم می شود روی برچسب ذوب می شود و تصویر را تشکیل می دهد.در نتیجه جوهر جذب می شود تا تصویر بخشی از رسانه شود. هنگامی که ریبون با رسانه مناسب تطبیق داده شود، محتوا و رسانه نه تنها در برابر گرما و رطوبت غیرقابل نفوذ است، بلکه تصویر را نمی توان پاک کرد و باعث می شود برچسب های چاپ شده بادوام ترین باشند. مزیت اضافی این فناوری تداوم تصویر چاپ شده است. از آنجایی که رنگ و تراکم تصویر چاپ شده توسط ریبون و وضوح چاپگر تعیین می شود، روش انتقال حرارتی چاپ ثابت و قابل اعتمادی را روی هر برچسب ایجاد می کند.

مزایای چاپ انتقال حرارتی

 • چاپ انتقال حرارتی می تواند متن، گرافیک و بارکدهای با وضوح بالا را برای حداکثر خوانایی و اسکن ارائه دهد.
 • چاپ انتقال حرارتی تصویر پایدار وعمر طولانی ایجاد می کند.
 • هزینه های نگهداری طولانی مدت بسیار پایین تری در مقایسه با پرینرهای ماتریس نقطه ای، جوهر افشان و چاپ لیزری دارد.
 • فناوری انتقال حرارتی می‌تواند روی انواع تقریباً نامحدودی از رسانه‌ها چاپ کند.
 • چاپگرهای انتقال حرارتی معمولاً بادوام تر از پرینترهای ماتریس نقطه ای یا لیزری ساخته می شوند و امکان کارکرد قابل اعتماد در کاربردهای صنعتی و اداری را فراهم می کنند.

محدودیت های چاپ انتقال حرارتی

 • از آنجایی که چاپگرهای انتقال حرارتی به ریبون نیاز دارند، هزینه های تمام شده در این روش بیشتر از حرارتی مستقیم است. با این حال، هدهای چاپ انتقال حرارتی بیشتر از هدهای چاپ حرارتی مستقیم دوام می آورند.
 • اگر روی قسمتی از ریبون حرارتی چاپ نشود و دستگاه از آن عبور کنند به مرور زمان قسمت بزرگی از ریبون بدون استفاده هدر می رود.
 • ریبون انتقال حرارتی به سختی بازیافت می شود.
 • برای به دست آوردن کیفیت چاپ بهینه در چاپ انتقال حرارتی، ریبون و رسانه باید سازگار باشند. در غیر این صورت، گرمای هد چاپ می تواند روبان را بر روی برچسب ذوب کند و باعث مشکلات بیشتر شود.

منبع: zebra.com

جلال طاهری - 48 posts

تقریبا دوازده سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در زمینه پرینتر و دیتاپروژکتور هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار شده.

دیدگاهتان را بنویسید