بارکد الگویی از نوارهای تاریک و فضاهای روشن است که در یک مجموعه برای رمزگذاری کاراکترهای داده در کنار هم قرار گرفته اند. هر نوع بارکد یا نمادشناسی روش منحصر به فرد خود را برای رمزگذاری کاراکترهای داده دارد. قالب کلی نماد بارکد شامل حاشیه اصلی، کاراکتر شروع، کاراکتر داده یا پیام، کاراکتر بررسی (در صورت وجود)، کاراکتر توقف و حاشیه انتهایی است. در این چارچوب، هر بارکدی از قالب منحصر به فرد خود استفاده می کند.

انواع بارکد کدام هستند؟

بارکدها به دو نوع اصلی تقسیم می شوند: یک بعدی (1D) و دو بعدی (2D).

این یک بارکد 1 بعدی معمولی است. یک ردیف میله دارد – شبیه به یک حصار. به آن “یک بعدی” می گویند زیرا تمام داده ها در عرض افقی کدگذاری می شوند.

این یک بارکد دو بعدی است. داده ها در هر دو بعد افقی و عمودی کدگذاری می شوند. با کدگذاری بیشتر داده ها، اندازه بارکد را می توان در هر دو جهت افقی و عمودی افزایش داد و بنابراین ظرفیت ذخیره داده در بارکد را افزایش داد. این نوع می تواند دارای 2000 کاراکتر یا بیشتر در بارکد باشد.

بارکدها را می‌توان به نمادها یا زبان‌های بارکد تقسیم کرد که از انواع و مقادیر مختلف داده پشتیبانی می‌کنند.

یک بعدی

کد UPC
هدف اولیه:
پیگیری فروش و موجودی محصولات فروخته شده در خرده فروش های ایالات متحده و کانادا
حاوی (حداقل):
عدد 12 رقمی که محصول خاص را مشخص می کند
برای درج روی داروی های بدون نسخه در آمریکا استفاده می شود
خطی
هدف اولیه:
کاهش خطاهای دارویی
حاوی
کد NDC (کد ملی دارو ها در آمریکا)
بارکد خطی تقریباً برای تمام محصولات دارویی در ایالات متحده مورد نیاز است

دوبعدی

ماتریس داده
هدف اولیه:
شناسایی و ردیابی داروهای تجویزی خاصی که در ایالات متحده توزیع می شوند
حاوی (حداقل نیاز):
NDC، شماره سریال، شماره لات* و تاریخ انقضا
*شماره لات یک شماره شناسایی است که به یک مقدار یا مقدار خاصی از مواد از یک سازنده اختصاص داده می شود.
روی بسته بندی های کوچک استفاده می شود
پاسخ سریع (QR)
هدف اولیه:
ارائه اطلاعات (از طریق وب سایت) در مورد محصولی که به آن چسبانده شده است

بارکدها چگونه کار می کنند؟

یک بارکد اطلاعات رمزگذاری شده را در خود نگه می دارد و یک بارکد اسکنر می تواند این کد را به اعداد و حروف ترجمه کند تا به سیستم میزبان ارسال شود.

بارکدها اطلاعات درون خود را سریع، ساده و دقیق به گیرنده منتقل می کنند و همچنین می توانند داده ها را برای مواردی که نیاز به شناسایی، ردیابی یا مدیریت دارند، انتقال دهند. آنها را می توان مستقیماً روی هر رسانه ای چاپ کرد و خیلی سریع به اطلاعات آن دسترسی پیدا کرد. به علاوه هیچ نوع بارکد واحدی وجود ندارد که کاربرد تجاری جهانی داشته باشد بنابراین در هر منطقه و برای هر کاربردی لازم است تا بارکد متفاوتی استفاده کرد.

وقتی یک بارکد را تجزیه می کنید، مجموعه ای از نوارها و فضاهایی دیده می شوند که نشان دهنده یک کاراکتر خاص هستند. ابعاد X عرض کوچکترین نوار یا عنصر در بارکد است که به آن اندازه mil (1mil = 0.001 اینچ) نیز گفته می شود و مناطق آرام، مناطقی هستند که درست قبل و بعد از بارکد قرار دارند.

بارکد ها شامل چه قطعاتی است؟

یک بارکد قسمت های مختلفی دارد، در ابتدای آن یک عدد وجود دارد که یک کاراکتر سیستمی و مختص یک صنعت را نشان می دهد. به عنوان مثال، صفر برای خواروبار و سه برای دارو است. قیمت یک محصول به خودی خود در بارکد رمزگذاری نشده و امکان جستجوی آن در سیستم میزبان از طریق سازنده و کد محصول وجود دارد.

بارکد حاوی یک کد سازنده / پیشوند شرکت است که از شش تا ده رقم طول دارد . این پیشوند منحصر به فرد در سطح جهانی به شرکت ها اختصاص داده می شود و تضمین می کند که بارکد یک محصول با محصول شرکت دیگر اشتباه گرفته نشود.

کد محصول/مرجع کالا یک کد منحصر به فرد است که به محصول اختصاص داده شده و با کد سازنده ترکیب می شود تا یازده رقم اول بارکد را تشکیل دهد.

اعداد بررسی هم در بارکد ها وجود دارند که با استفاده از یک فرمول 11 رقمی خاص است صحت اطلاعات بارکد شما را هنگام اسکن کردن تضمین می کند.

انواع بارکد اسکنرها کدامند؟

سه نوع فناوری اسکن وجود دارد، اسکنر لیزری، تصویرگر خطی و تصویرگر آرایه:

اسکنر لیزری

یک اسکنر لیزری می تواند بارکدهای چاپ شده یک بعدی را بخواند اما از در مورد صفحه موبایل، کدهای دو بعدی یا گرفتن بارکد از داخل تصاویر ناتوان است. این نوع اسکنرها گزینه مناسب و مقرون به صرفه ای برای بارکدهای استاندارد و با کیفیت خوب چاپ شده یک بعدی هستند.

تصویرساز خطی

یک تصویرساز خطی می‌تواند بارکدهای نمایش داده شده در موبایل و یک‌بعدی را فقط در جهت صحیح بخواند، اما نمی‌تواند کدهای دوبعدی را اسکن کند. اما در کدهای با کیفیت پایین و کدهای با چگالی بالا عملکرد بسیار خوبی دارد.

تصویرساز آرایه ای

تصویر ساز آرایه ای می‌تواند بارکدهای چاپ‌شده و موبایلی یک‌بعدی و دوبعدی را در جهت های اشتباه بخواند و در کدهای با کیفیت پایین و کدهای با چگالی بالا عملکرد بسیار خوبی دارد. یک تصویرساز آرایه ای را می‌توان برای پشتیبانی از ثبت امضا، OCR و ضبط اسناد بهینه‌سازی کرد.

منبع: zebra.com

دیدگاهتان را بنویسید