برای تعمیر . سرویس . بروزرسانی سخت افزاری و نرم افزاری لپ تاپ . کامپیوتر در اصفهان با شماره 09137869928 (طاهری) تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آدرس درج شده در صفحه اطلاعات تماس مراجعه کنید.

چه در حال بازی باشید، چه تکالیف خود را در کتابخانه به پایان برسانید و چه در اینترنت در حال حرکت در مترو کار کنید، لپ تاپ ها از نظر راحتی بی نظیر هستند. با این حال، این قابلیت حمل باور نکردنی هزینه هایی هم دارد. در یک لپ تاپ اجزاء باید کوچکتر باشند و بنابراین ممکن است سریعتر از سایر اشکال کامپیوتر گرم شوند. اگر فن لپ تاپ شما همیشه در حال کار است، سر و صدا آن می تواند حواس شما را پرت کند، به ویژه اگر نگران این هستید که ممکن است به اجزای داخلی آسیب لپ تاپ خود برسانید.

در این مقاله، توضیح می دهم که چرا فن لپ تاپ ها سر و صدا می کنند و مهمتر اینکه چگونه می توانید صدای آنها را خاموش کنید.

چرا فن لپ تاپ من سر و صدا می کند؟

دلایل زیادی برای صدای فن لپ تاپ وجود دارند، از جمله گرم شدن بیش از حد، کثیفی، مشکلات سخت افزاری یا مسائل نرم افزاری.

گرمای بیش از حد

اگر فن لپ تاپ شما صدای بلندی از خود تولید می کند، در اولین مرحله باید دمای آن را بررسی کنید. اگردمای بدنه لپ تاپ شما بیش از حد معمول بالا رفته، باید نحوه استفاده از لپ تاپ خود را نیز بررسی کنید.

  • آیا از آن در رختخواب یا سطح غیر مسطح دیگر استفاده می کنید؟
  • آیا فن می تواند جریان هوا را به درستی تهویه کند؟
  • آیا مدام برنامه های تشنه منابع مانند بازی های ویدئویی یا مرورگر اینترنت پر از برگه اجرا می کنید؟

کثیفی فن

مطمئن شوید که لپ تاپ شما تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار و کثیفی است. برای دفع مواد زائد می توانید از فشار هوا استفاده کنید. از یک چراغ قوه برای دیدن داخل دریچه ها استفاده کنید تا مطمعن شوید که گرد و غبار بعد از باد گیری به طور کامل خارج شده باشد.

فن ها درست عمل نمی کند یا خراب شده اند

ممکن است موتورهای فن یا تیغه های فن خراب یا شکسته باشند و این باعث افزایش فشار بر لپ تاپ شما می شود. زیرا تیغه های باقی مانده مجبور می شوند تا برای خنک کردن اجزای داخلی فعالیت بیشتری کنند.

مشکلات نرم افزاری

ممکن است برخی از مشکلات نرم افزاری نیز باعث ایجاد صدا شوند. بدافزارهایی که لپ تاپ شما را آلوده می کنند، درایورهای قدیمی و خرابی های هارد دیسک می تواند منجر به صدای بلند فن شوند.

راه های دیگر برای کاهش نویز فن در لپ تاپ:

1. برای بستن برنامه ها باز و اضافه از Task Manager استفاده کنید

گرمای بیش از حد و سر و صدا معمولاً پا به پای فناوری های نوین پیش می روند، مخصوصاً در مورد لپ تاپی جدید که از ضخامت کمتری برخوردا هستند. برای مراقبت از این موضوع به برنامه هایی که در پس زمینه اجرا هستند نگاهی بیندازید. این برنامه ها ممکن است فن لپ تاپ شما را همیشه در حالت آماده به کار نگه دارند.

ساده ترین راه برای مشاهده این برنامه ها از طریق Task Manager در سیستم عامل ویندوزاست. شما می توانید “Task Manager” را در نوار جستجوی Windows جستجو کنید یا کلید های ترکیبی “Ctrl + Alt + Del” را بر روی کیبور فشار داده و Task Manager را انتخاب کنید.

با باز شدن Task Manager، می توانید نحوه استفاده برنامه های خود از CPU و حافظه را مشاهده کنید. آیا اگر برگه های بسیار زیادی در مرورگر خود بازکرده باشید یا در حال اجرای یک بازی با گرافیک بسیار سنگین هستید انتظار می رود منابع بیشتری هم از سیسیتم مصرف شوند. در کنار این موارد، ممکن است برخی از برنامه ها در حال اجرا باشند که به سادگی فراموش کرده اید آنها را ببندید.

هنگامی که تعیین کردید کدام برنامه ها بیشترین منابع را مصرف می کنند می توانید از دکمه End Task برای بستن آنها استفاده کنید. این باید به خنک شدن لپ تاپ شما کمک کند و فن لپ تاپ شما کمی بی صدا کار کند.

2. از فن بیرونی یا “کول پد” استفاده کنید

اگر نیاز به اجرای برنامه های سنگین مانند نرم افزارهای ویرایش ویذدیو یا بازی دارید، خرید یک کول پد با کیفیت ممکن است برایتان مفید باشد و بدون شک برای کاهش گرمای تولید شده توسط لپ تاپ شما بسیار موثر است.

این فن های خنک کننده خارجی به طور معمول قابل حمل و ،سازگار با درگاه USB هستند، به این معنی که هنگامی که آنها را به لپ تاپ خود وصل می کنید به طور خودکار شروع به کار می کنند. یک کول پد باکیفیت به راحتی دمای لپ تاپ شما را کاهش می دهند و سر و صدای فن آن را در محیط هایی غیر از خانه مانند دفتر کار یا کافی شاپ کنترل می کند.

3. فن لپ تاپ خود را تمیز کنید

شما باید سعی کنید لپ تاپ خود را به طور مرتب تمیز کنید. این یک مهارت مهم است که نیاز به مقداری ظرافت دارد، زیرا شما با اجزای ظریفی سروکار دارید که یکی از آنها فن لپ تاپ است، زیرا اگر آن را تمیز نگه ندارید علاوه بر سر و صدا ممکن است باعث گرم شدن مابقی اجزای لپ تاپ نیز شود که این خود که این هم می تواند منجر به مشکلات سخت افزاری بزرگتری شود.

برای تمیز کردن فن لپ تاپ، از یک اسپری هوای فشرده استفاده کنید تا گرد و غبار را از آن خارج کنید. این کار به راحتی گرد و غبار فن لپ تاپ را از بین می برد. برای انجام این کار، مطمئن شوید که لپ تاپ شما به طور کامل خاموش است. سپس، پنل پایینی لپ تاپ را با پیچ گوشتی باز کرده و با استفاده از هوای فشرده، گرد و غبار را از فن خارج کنید.

خلاصه

یادگیری نحوه بی صدا کردن فن لپ تاپ بخش مهمی از وظایف یک صاحب لپ تاپ است. در واقع صدای بلند فن فقط مزاحم نیست بلکه آنها همچنین می توانند نشان دهند که اجزای لپ تاپ شما به درستی سرد نمی شوند. در نتیجه اگر اجزای داخلی به طور مکرر بیش از حد گرم شوند، باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیر به وسیله شما خواد شد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای کاهش نویز فن لپ تاپ خود هر کاری می توانید انجام دهید.

منبع: hp.com

جلال طاهری - 48 posts

تقریبا دوازده سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در زمینه پرینتر و دیتاپروژکتور هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار شده.

دیدگاهتان را بنویسید