مقایسه هد پیزوالکتریک در برابر هد حرارتی

مقایسه هد پیزوالکتریک در برابر هد حرارتی
۷ فروردین ,۱۳۹۶ بدون دیدگاه وبلاگ جلال طاهری

فناوری ساخت یک پرینتر جوهر افشان برای مصرف کنندگان عادی و حرفه ای فرقی نمی کند و تنها مساله ای که مهم است تولید پرونده ها و تصاویر با رنگ کامل و جامع و کپی های با کیفیت, تمیز و مقرون به صرفه است.

تا به امروز در میان فناوری هد پرینترهای جوهرافشان دو نوع اصلی وجود دارند: پیزو Piezo یا فشار برقی (در پرینترهای اپسون Epson) و حرارتی Termal (پرینترهای کانن Canon و اچ پی HP). در این مقاله قصد دارم تا کاوشی در تفاوت های اصلی میان این دو و همچنین برخی از مزایا و معایب آنها داشته باشم.

هد فشار برقی میکرومتری پرینترهای اپسون چگونه کار می کند؟

درون یک هد فضار برقی میکرومتری اپسون, عناصر میکرومتری پیزوالکتریک یا فشاربرقی (مانند کریستال و سرامیک) در میان لوله های هد کار کذاشته شده اند. زمانی که جریان الکتریکی درون آن وارد می شود, این عنصر به جلو خم شده و مقدار دقیقی از جوهر را مجبور به خروج بر روی لایه زیرین می کند. به خاطر اینکه جریان الکتریکی این عنصر را مانند یک سوییچ روشن و خاموش می کند, کنتذل وسیعی بر روی نرخ جوهر خارج شده از لوله ها و همچنین ایجاد نقاط کروی کامل از قطره های با اندازه متفاوت در این فناوری وجود دارد.

تشریح ساختار عملکرد هد پرینتر های اپسون

هد حرارتی پرینترهای کانن چگونه کار می کند؟

جوهر افشان های حرارتی از گرما در مقابل الکتریسیته برای مجبور کردن جوهر برای لایه گذاری از درون هد پرینتر استفاده می کنند. سازوکار این فناوری به طور مفهومی مانند حباب های درون کتری در زمان جوش آمدن آب است. فناوری جوهرافشان حرارتی با مقاومت های الکتریکی میکروسکوپی در میان لوله های جوهر کار می کند. ایجاد یک حرارت شدید باعث گسترش یک حباب در جوهر می شود و در نتیجه جوهر به سرعت بر روی کاغد منفجر خواهد شد. این ساختار پس از پرتاب جوهر, به سرعت برای ورود جوهر بیشتر به مخزن و تکرار فرآیند سرد می شود.

یک حقیقت جالب در مورد فناوری حرارتی اینجاست که جوهر پرینتر های حرارتی برای یک نانو ثانیه به حرارت یک میلیون درجه سانیت یگراد می رسد که گرمتر از سطح خورشید است.

تشریح ساختار عملکرد هد پرینتر های اچ پی و کانن

مقایسه

فشار برقیحرارتی
مزایاابعاد قطره های دقیق و متغیر
امکان استفاده از محدوده وسیعی از جوهر به دلیل حرارت پایین
ابعاد قطره های کمتر از 1.5 پیکولتر
اجرای طولانی به دلیل حرارت کمتر
هد های ارزان قیمت
هد های بیشتر در یک پرینتر
معایبهد های بسیار گران
هد کمتر در یک پرینتر
تنها دو قطره جوهر متفاوت
ابعاد قطره بزرگ
محدودیت استفاده از جوهر به دلیل حرارت کاری بیش از حد
نیاز به تعویض زود هنگام به دلیل حرارت زدگی

هر هد پرینتی مزایا و معایبی دارد. اما در نهایت مقایسه هایی که بر اساس کیفیت پرینت انجام می شوند, باعث برنده شدن اپسون خواهند شد. از آنجایی که هد پیزوی میکرومتری پرینترهای اپسون می توانند دقت و ابعاد متغیری از قطره جوهر را هدایت کنند در نتیجه پرینت هایی واضحتر, با انتقال های نرم از رنگی به رنگ دیگر ارائه می دهند. به خاطر این ویژگی پرینتر های اپسون به گزینه ای مناسب برای چاپ عکس و تکثیر آثار هنری تبدیل شده است.

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.