پرینتر های لیزری چگونه کار می کنند (قسمت اول)

پرینتر های لیزری چگونه کار می کنند (قسمت اول)
۷ فروردین ,۱۳۹۵ بدون دیدگاه چگونه کار می کند,وبلاگ جلال طاهری

دوران پرینتر های جوهر افشان در محل کار, آنقدر همه چیز ساده بود که هر کسی می دانست پرینترش با استفاده از یک جعبه جوهر, عکس را بر روی کاغذ چاپ می کند. اما زمانی که پرینتر های لیزری پا به عرصه گذاشتند موضوع کمی پیچیده تر شد. چطور می توان با پرتو لیزر که پرتو نوری بسیار متمرکز است متن و عکس را بر روی کاغذ چاپ کرد؟

بسیاری از مردم در زندگی روزانه خود شاید برای بارها از پرینتر های لیزری استفاده کنند بدون آنکه فکر کنند چگونه داده ها از کامپیوتر به عکس و متن خوانا و شفاف بر روی کاغذ تبدیل می شود. تعداد بسیار کمی از ما تا به حال به واژه هایی مانند درام یا فیوزر برخورد کرده ایم یا تصور کرده ایم که کار گروهی اطلاعات بیتی و الکتریسیته ساکن چگونه می توانند یاداشت های ما را بر روی کاغذ چاپ کنند.

این طور که پیداست پرینتر های لیزری حاصل راه کار های علمی به کار رفته در یک راه فوق العاده نو آورانه است, به همین خاطر در این مقاله قصد داریم تا رمز و راز کارکرد پرینتر های لیزری را از یک کاراکتر در صفحه نمایش شما تا چاپ آن بر روی کاغذ دنبال کنیم.

الکتریسیته ساکن

اولین اصل در کارکرد یک پرینتر لیزری الکتریسیته ساکن است. همان چیزی که باعث می شود لباس ها در خشک کن به هم چسبیده یا در یک سفر کوتاه, رعد برق از آسمان به وسیله پیچ و مهره های ساختمان به زمین برسد. الکتریسیته ساکن به سادگی با یک شارژ الکتریکی بر روی سطح اشیاء عایق مانند بالون یا بدن شما به وجود می آید. به طور کلی از آنجایی که اتم ها با بار مخالف جذب یکدیگر می شوند اشیاء هم  با زمینه مخالف از الکتریسیته ساکن به یکدیگر می چسبند.

پرینتر های لیزری از این پدیده به عنوان چسب موقت استفاده می کنند. هسته اصلی این سیستم یک گیرنده نوری مانند درام (غلطک گردان) است. این مجموعه با استفاده از مواد بسیار حساس به نور که به وسیله فوتون های نوری تخلیه بار می شوند ساخته شده است.

غلطک حساس به نور

سیستم داخلی پرینتر لیزری
سیستم داخلی یک پرینتر لیزری

غلطک در ابتدا به وسیله یک سیم حاوی جریان الکتریکی شارژ مثبت دریافت می کند( در برخی پرینتر ها با استفاده از یک غلطک این کار انجام می شود). همانطور که غلطک در حال چرخش است پرینتر پرتو باریکی از لیزر را بر روی نقاط از پیش تعیین شده, جهت تخلیه بار می تاباند. با این روش لیزر تصاویر و حروف را با الگویی از بارهای الکتریکی بر روی آن به عنوان یک تصویر الکتریکی به جا می گذارد. این سیستم همچنین می تواند با استفاده از شارژ منفی, یک تصویر الکترونیکی مثبت بر روی پس زمینه منفی به وجود آورد.

پس از ثبت الگو غلطک با یک پودر مثبت تماس بر قرار کرده و پودر بر روی نقاط تخلیه بار شده و نه پس زمینه مثبت, روی غلطک می چسبد. درست مانند نوشتن متنی بر روی قوطی نوشابه با چسب و بعد نورد دادن آن بر روی آرد!

اکنون غلطک که الگویی از پودری بر روی خود دارد با یک کاغذ که از زیر آن در حال حرکت است تماس پیدا کرده و بر روی آن می چرخد. البته پیش از اینکه کاغذ به زیر درام برود با استفاده از یک سیم, شارژ منفی دریافت می کند. این شارژ, قوی تر از شارژ منفی درام بود و بنابراین کاغذ به راحتی می تواند پودر را از روی آن جدا کند و از آنجایی که با همان سرعت درام در حال حرکت است دقیقا الگوی تصویری آن را به خود می گیرد. در نهایت برای جلوگیری از چسبیدن کاغذ به غلطک, بلافاصله بعد از برداشتن الگو به وسیله سیمی بار آن تخلیه می شود.

حرارت دهنده

نحوه اجراء کار غلطک حساس به نور, غلطک حاوی پودر و غلطک حرارتی بر روی کاغذ.
نحوه اجراء کار غلطک حساس به نور, غلطک حاوی پودر و غلطک حرارتی بر روی کاغذ.

در نهایت پرینتر پس از عبور دادن کاغذ از مراحل قبل آن را از یک جفت غلطک داغ عبور داده و در طی این فرآیند دانه های پودر ذوب شده و در داخل الیاف کاغذ نفوذ می کنند. به همین دلیل همیشه کاغذ هایی که از پرینتر های لیزری خارج می شوند داغ هستند. در نهایت حرارت دهنده کاغذ را به سمت سینی خروجی هدایت کرده و به این ترتیب چاپ بر روی کاغذ شما به پایان می رسد.

اما حالا سوالی که شاید به وجود بیاید این است که, چه چیزی کاغذ را از سوختن محافظت می کند؟ پاسخ این پرسش, سرعت است. سرعت کاغذ هنگام عبور از غلطک داغ باعث می شود علاوه بر داغ شدن از سوختگی آن هم جلوگیری کند.

پس از چسبیدن پودر به کاغذ , درام از مقابل یک محل تخلیه بار عبور کرده و اجازه می دهد الگوهای الکتریکی که از مراحل قبل بر روی سطح آن ثبت شده بود پاک شوند.

هر چند که از نظر مفهومی تمام این مکانیزم ها پیش از این نیز وجود داشتند و شاید بسیار ساده به نظر بیایند اما کنار هم چیدن همه آنها ایده ای بسیار زیرکانه و جذاب بوده است.

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.