اینجا پاسخ های سریعی به پرسش هایی داده می شود که خیلی پرتکرار هستند.

چطور می توانم بازی های PSP واقعی خود را در شبیه ساز PSP اجرا کنم؟

باید بازی های PSP خود را به صورت فایل های ISO یا CSO داشته باشی که ممکن است کمی سخت باشد. برای همین من بهترین بازی های پلی استیشن پورتابل را با همین فرمت، بدون دردسر برای دانلود در سایت گذاشتم.

آیا شبیه ساز PSP در آینده از PS Vita پشتیبانی می کند؟

نع. PS Vita معماری کاملاً متفاوتی دارد، بسیار قدرتمندتر از PSP و با فناوری های امنیتی متفاوت.

با این حال، پروژه Vita3K دارد سعی خودش را می کند و تا حالا پیشرفت خوبی داشته، البته که با بازی های کمی هنوز سازگاری دارد.

چگونه DLC بازی را نصب کنم؟

دقیقاً به همان روشی که روی PSP نصب می‌کنی، نصب کن، یعنی فایل‌ها را به PSP/GAME یا PSP/SAVEDATA (بسته به DLC) روی مموری استیک کپی کن. در نسخه اندروید شبیه ساز PSP ، کارت حافظه به سادگی کارت SD یا حافظه USB گوشی است، شبیه ساز PSP یک پوشه PSP در ریشه ایجاد می کند. در ویندوز، مموری استیک زیر شاخه “memstick” در پوشه شبیه ساز PSP است.

برای اجرای شبیه ساز PSP مثل شبیه سازهای PSX/PS1 و PS2 به فایل BIOS نیاز دارم؟

نه. شبیه ساز PSP بایوس و کل سیستم عامل داخلی را با روش های متفاوتی شبیه سازی می کند و فعلا شباهت خیلی زیادی به آن چیزی که سونی داخل کنسول های دستی خود ریخته ندارد.

و به همین دلیل هم در شبیه ساز PSP مدیا بار PSPهای واقعی را نمی بینی.

شبیه ساز PSP می تواند بازی های PS1/PS2/PS3/PS4/PS5 را اجرا کند؟

نه، فقط بازی های PSP.

آیا می تواند GTA 5 را بازی کند؟ آیا می توانم بازی های PC قدیمی را در رابط کاربری شبیه ساز PSP باز کنم؟

نه، فقط بازی های PSP.

آیا می توانم از گیم پد برای کنترل شبیه ساز PSP استفاده کنم؟

بله، شبیه ساز PSP از XInput و DirectInput در ویندوز پشتیبانی کامل می کند، برای همین با دسته بازی های Xbox و بیشتر دسته بازی های متفرقه دیگری که به کامپیوتر وصل می کنی کار می کند. البته بهتر است که حداقل یک جوی استیک را داشته باشد. در اندروید هم، بیشتراز گیم‌پدهای بلوتوث به خوبی کار می‌کنند، به هر حال باید امتحان کنید.

جوی استیک ایکس باکس یا پلی استیشن من در اندروید کار نمی کند

ظاهراً بعضی از تنظیم ها می‌توانند کارکرد دسته بازی را به هم بریزد. سعی کن تنظیم های accessibility (دسترس‌پذیری) را در تنظیمات Android خاموش کنی. این رفتار در گوشی های گوگل پیکسل بیشتر دیده شده است. جزئیات بیشتر در اینجا.

به نظر می‌رسد برنامه‌هایی مانند Quick Cursor که روی سایر برنامه‌ها قرار می‌گیرند نیز می‌توانند با دسته بازی مشکل پیدا کنند.

وصل کردن دسته بازی دوم به چه دردی می خورد؟

تا حالاهیچ مدلی از PSP دسته دوم نداشته، اما وصله هایی برای چند بازی هست که اجازه می دهد دسته دوم برای کنترل دوربین استفاده شود. که این هم البته کار بیخودی است.

تعدادی بازی ریمستر PSP “نسخه HD” هم عرضه شده اند که درواقع شبیه سازی از PSP داخل PS3 بود. اینها می توانند از دسته ی دوم استفاده کنند و همگی ژاپنی هستند:

  1. MONSTER HUNTER PORTABLE 3rd HD Ver.
  2. K-ON Houkago Live HD Ver.
  3. Shin Sangoku Musou Multi Raid 2 HD Ver.
  4. Eiyuu Densetsu Sora no Kiseki (3 نسخه: FC Kai، SC Kai، 3rd Kai) نسخه HD.

آیا می توانم با دو نمونه شبیه ساز PSP به صورت محلی چند نفره بازی کنم؟

بله، اگرچه این یک تجربه خیلی میزان نیست. این را دنبال کن:

  1. آدرس IP سرور Pro adhoc را روی localhost تنظیم کن
  2. “Built-in proadhocserver” را فعال کن
  3. نمونه دوم را شروع کن (File -> Open New Instance on Windows).
  4. به اشتراک گذاری کنترل ها بین دو نمونه می تواند مشکل ساز باشد.

آیا می توانم از داخل شبیه ساز PSP به فروشگاه پلی استیشن دسترسی داشته باشم و وارد آن شوم؟

نه متاسفانه این امکان وجود ندارد.

آیا شبیه ساز PSP می تواند دیسک های ویدئویی UMD را پخش کند؟

نه. در سخت افزار واقعی، برنامه پخش کننده گذاشته اند، و از آنجایی که شبیه ساز PSP یک شبیه ساز HLE است، سیستم عامل دستگاه را اجرا نمی کند، به علاوه که UMD Video یک فرمت قدیمی و با کیفیت پایین است و راه های بهتری برای تماشای فیلم وجود دارد. ولی اگر واقعاً می خواهی یک ویدیوی UMD را پخش کنی، بهتر است از یک PSP واقعی استفاده کنی.

چرا بیشتر تنظیمات گرافیکی غیرفعال هستند؟

علامت «Software rendering» را بردارید. وقتی که فعال است، خیلی از تنظیم ها کار نمی کنند (هنگامی که رندر نرم افزار روشن است کاری انجام نمی دهند) و بنابراین غیرفعال می شوند.

چرا کات سین ها و ویدیوها تار به نظر می رسند؟

کات سین های ویدئویی از پیش ضبط شده در PSP کیفیت بسیار متفاوتی دارند، اما وجه مشترک این است که همه آنها برای صفحه نمایش کوچک با وضوح پایین PSP واقعی “به اندازه کافی خوب” ارزیابی بوده اند. آنها هرگز قرار نبود در دستگاه های مدرن با صفحه نمایش های بزرگ و روشن پخش شوند، بنابراین کیفیت اغلب این ویدیوها به اندازه ای است که روی صفحه نمایش PSP واقعی قابل استفاده باشد، مثلا می خواستند در فضای دیسک صرفه جویی شود.

نسخه ARM64 شبیه ساز شبیه ساز PSP چیست؟

از چند سال قبل، ویندوز به جز رایانه‌های سازگار با x86 و x86-64، برای لپ‌تاپ‌های به اصطلاح «Windows on ARM» مثل Surface Pro 9 با 5G یا Lenovo ThinkPad X13s عرضه شد است. اینها می توانند برنامه های x86 را اجرا کنند، اما از آنجایی که باید در زمان اجرا ترجمه شوند، تاخیر دارند.

PPSSPP Windows for ARM64 نسخه بهینه شبیه ساز PSP برای این دستگاه ها است کهمی تواندبه طور کامل از توانایی وسیله استفاده کند.

حالت های ذخیره کُند هستند. چهکار کنم؟

غیرفعال کردن save state backups، ذخیره/بارگیری را سریعتر می کند.

پوشه کارت حافظه با اطلاعات ذخیره شده من کجاست؟

PSP واقعی، داده های ذخیره شده را روی یک حافظه مثل کارت های SD امروزی ذخیره می کند. شبیه ساز PSP کارت حافظه را با یک پوشه شبیه سازی می کند و داخل، مسیر نصب PSP پیدا خواهید می شود، و برای مثال SAVEDATA (برای ذخیره‌های واقعی PSP) و PPSSPP_STATE (ذخیره حالت ها) طراحی شده اند.

به Settings/System برو و Open Memstick Folder را انتخاب کن.

اما آدرس دقیقش نسبت به سیستم عامل متفاوت است:

ویندوز: از منوی بالای شبیه ساز “File->Open Memstick Folder…” را انتخاب کن تا باز شود.
اندروید: در اندروید 11 به بعد، قابل تنظیم است. اطلاعات بیشتر در اینجا.

چه CPU و GPU مورد نیاز چیست؟

هر CPU نسبتاً مدرنی خوب است و هر پردازنده گرافیکی که بتواند OpenGL 3.0 را مدیریت کند، نباید مشکلی داشته باشد. البته باید مطمئن شوی که آخرین درایورهای گرافیکی را نصب کرده ای. ویندوز 7 یا بالاتر توصیه می شود. Vulkan احتمالاً در صورت وجود به عملکرد کمک می‌کند، همچنین اگر OpenGL کند است، با تغییر backend در تنظیم ها، D3D9 یا D3D11 را امتحان کن. در بعضی از رایانه های قدیمی، ممکن است نیاز به استفاده از D3D9 داشته باشی، اما این را آخرین راه حل در نظر بگیر چون کمترین سازگاری را با شبیه ساز دارد.

فایل های CSO چیست؟

CSO فایل‌های ISO فشرده‌ شده‌ای هستند که می‌توانند مستقیماً پخش شوند و در لحظه از حالت فشرده خارج شوند. مثلا برای صرفه جویی در فضا در دستگاه Android خیلی مفید است.