برای شارژ کارتریج لیزری . جوهری . سیاه و سفید . رنگی در اصفهان با شماره 09137869928 (طاهری) تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آدرس درج شده در صفحه اطلاعات تماس مراجعه کنید.

شارژ کارتریج پرینتر

شارژ کارتریج پرینتر روشی برای پر کردن مجدد کارتریج های خالی پرینترهای لیزری با پودر است. این کار باعث فراهم شدن امکان استفاده مجدد از کارتریج, صرفه جویی در هزینه ها در برابر خرید کارتریج نو و همچنین کاهش ضایعات و نیاز به بازیابی کارتریج های قدیمی می شود.

معمولا زمانی که تونر کارتریج شارژ می شود و کیفیت خروجی پرینت آن مناسب است, باز هم در بسیاری از موارد اضافات پودر و همچنین باقیمانده های کاغذ در کارتریج به جا خواهند ماند که به طور بلقوه باعث ایجاد پس زمینه و کثیفی در پرینت خروجی از کارتریج می شود. در نتیجه خالی کردن مخزن ضایعات کارتریج نیز بخشی از شارژ کارتریج محسوب می شود. به همین دلیل اکثر افراد ترجیح می دهند که انجام این کار را به فردی متخصص با ابزار مناسب واگذار کنند.

البته این شغل مدت زیادی است که در کشورهای پیشرفته وجود دارد و برای اولین بار ثبت اختراع کارتریج های قابل شارژ در آمریکا برای فِرد کین Fred Keen در سال 1989 به ثبت رسیده است. بهین افزار اصفهان نیز بیشتر از 10 سال است که در زمینه شارژ کارتریج تونر پرینتر در اصفهان فعالیت می کند و علاوه بر پرکردن کارتریج های معمول لیزری سیاه و سفید, لیزری رنگی و جوهر افشان اچ پی HP و کانن Canon همراه با دستگاه تست مناسب برای اکثر کارتریج های این دو برند, شارژ کارتریج پرینترهای لیزری سیاه و سفید پاناسونیک Panasonic, برادر Brother, سامسونگ Smsung, لکسمارک Lexmark, کارتریج های لیزری رنگی سامسونگ را نیز انجام می دهد.

روش های شارژ کارتریج

در اینجا چندین روش متفاوت برای شارژ مجدد کارتریج وجود دارد:

روشتوضیح
شارژ کارتریج و استفاده مجدد آن توسط کاربر نهاییاین کار معمولا با کیت شارژ شامل پودر یا جوهر خوب برای کارتریج, چیپست جدید برای کارتریج های لیزری و راهنمای شارژ انجام می شود.
شارژ و فروش کارتریج توسط نمایندگیدر کشورهای پیشرفته این یک روش متداول برای جلوگیری از بازیافت کارتریج و هزینه های بعدی است که اجازه می دهد تا کارتریج های سالم برای بازسازی و استفاده مجدد به کار گرفته شوند.
شارژ و فروش
کارتریج
توسط سخص ثالث
بسیاری از شرکت ها کارتریج های اصلی که معمولا از مناقصه های کمپانی های بزرگ به دست آمده اند را برای شارژ و استفاده مجدد انتخاب می کنند. این کار به طور کلی و مخصوصا از نظر فنی بدون مشکل و قانونی خواهد بود.
شارژ کارتریج به عنوان خدمات دهندهبسیاری از شرکت ها به عنوان مرکز مجاز شارژ کارتریج فعالیت می کنند و در زمینه شارژ کارتریج به مشتریان خود خدمات دوره ای می دهند. کسب و کارهای شارژ کارتریج در سال های گذشته رشد بسیاری داشته است. (بهین افزار اصفهان مرکز شارژ کارتریج در اصفهان است)
تعمیر کارتریجدر تعمیر کارتریج علاوه بر پر کردن تونر پودر, کیفیت قطعات داخلی کارتریج نیز با دستگاه تست مناسب بررسی شده در صورت نیاز قطعات فرسوده مانند مگنت یا درام با قطعات جدید جایگزین می شوند.

یک کارتریج لیزری را به دلیل فرسودگی قطعات مکانیکی داخل آن مانند غلطک های مختلف نمی تواند به صورت نامحدود شارژ کرد. برای مثال داخل یک کارتریج لیزری غلطکی موسوم به غلطک حساس به نور یا درام (OPC) وجود دارد که به مرور زمان خراشیده شده و کارایی اصلی خود را از دست می دهد. به همین دلیل لازم است تا پس از شارژ کارتریج با پرینتر مناسب و سالم تست شود تا قطعات فرسوده در صورت نیاز تعویض شوند. به همین دلیل مجهز بودن به دستگاه های تست متنوع برای پشتیبانی از طیف گسترده مدل های کارتریج مزیتی رقابتی در بین تعمیرکاران ماشین های اداری محسوب می شود.

همچنین بعضی کارتریج ها بر روی خود یک چیپست الکترونیکی دارند که می تواند زمان اتمام شارژ کارتریج را مشخص کند. به همین خاطر در برخی موارد برای استفاده مجدد یک کارتریج به قطعات دیگری به جز پودر احتیاج خواهد بود که کمیاب بودن این قطعات در بازار می تواند شارژ کارتریج را کمی با مشکل مواجه کند.

در اکثر موارد شارژ کردن کارتریج نیاز به باز کردن درب آن دارد که البته در بسیاری از کارتریج ها بدنه برای این کار طراحی نشده است. این کار باید به صورتی انجام شود که علاوه بر سالم ماندن کارتریج, انجام عملیات شارژ در دفعات بعدی هم امکان پذیر باشد. در نتیجه برخی از کارتریج ها به راحتی و با پیچ های در نظر گرفته شده به همین منظور باز می شوند و برخی دیگر نیاز به شکستن, سوراخ کردن با دریل یا ذوب کردن بدنه خواهند داشت.

تونر پودرهای مورد استفاده برای شارژ کارتریج های برندهای مختلف نیز از نظر ترکیب شیمیایی متفاوت هستند. سازندگان پرینتر, تونر پودرهایی با خواص سازگار با پرینتر خود طراحی می کنند و به هیچ وجه یک پودر همگانی و مشترک برای تمامی دستگاه ها وجود ندارد. تفاوت عمده تونر پودرها در ابعاد ذرات و دمای ذوب آنهاست که باعث می شود تا برای شارژ کارتریج در برندهای مختلف از چند نوع پودر متفاوت استفاده شود.

تونر پودر چه پرینترهایی با هم سازگاری دارند؟

 1. اچ پی, کانن HP, Canon
 2. لکسمارک Lexmark
 3. اپسون Epson
 4. زیراکس/ شارپ Xerox/Sharp
 5. سامسونگ Samsung/ برادر Brother/ پاناسونیک Panasonic

کارتریج های چهارتایی در پرینترهای لیزری رنگی مورد استفاده قرار می گیرند که شامل رنگ های آبی فیروزه ای, سرخابی, زرد و مشکی می شود. در این کارتریج ها عموما چیپست بعد از شارژ کارتریج تعوض می شود اما معمولا الزامی به این کار نیست و می توان با راهکارهای نرم افزاری از تعویض چیپست اجتناب کرد. پودرهای لیزری رنگی نیز بسته به برند پرینتر متفاوت بوده و برای هر پرینتر و کارتریج پودر متفاوتی وجود دارد.

موضوع دیگر کیفیت تونر پودر های متفرقه ای است که برای شارژ کارتریج ها استفاده می شوند و از کارتریج های یک برند تا برند دیگر بسیار تفاوت دارند.

اگر برای شارژ, تونر پودر مناسب در کارتریج ریخته نشود چه اتفاقی می افتد؟

 • پودرهای بی کیفیت یا بیش از حد چسبنده می توانند به درام, مگنت یا بلید در کارتریج آسیب بزند.
 • نقطه ذوب اشتباه, می تواند باعث ریزش پودر در فیوزینگ و پاک شدن محتوا بعد از خروج از پرینتر شود.
 • مشخصات الکترواستاتیک اشتباه یا ابعاد متفاوت ذرات می تواند باعث کثیفی پرینتر یا کیفیت پرینت پایین شود.
 • مقادیر زیاد تونر ریخته شده در پرینتر می تواند باعث آسیب دیدن آن شود.

خطرات مجاورت و استفاده طولانی مدت از پودر شارژ پرینترهای لیزری چیست؟

از نشانه های یک تونر پودر خوب این است که می تواند برای مدت زیادی در هوا معلق شود, به همین خاطر خطرات محیطی آن می تواند به مراتب از گرد و غبار موجود در هوا بیشتر باشد. به علاوه استنشاق این پودر می تواند افراد در معرض قرار گرفته را برای ابتلا به بیماری های آسم یا برونشیت مستعد تر کند.
تونر پودر به هیچ وجه سمی نیست اما لازم است تا با آن با احتیاط رفتار شود. کربن سیاه که از اجزای تشکیل دهنده این محصول است, یکی از نامزدهای سرطان از دید مرکز جهانی تحقیقات سرطان است و برای همین باید مقررات ایمنی و بهداشتی را در موقع حمل نقل, استفاده و نگهداری از تونر پودررعایت کرد. به علاوه اقدامات امنیتی شامل استفاده از دستکش و استفاده از ماسک محافظ گرد و غبار در مواقع کار با پودرها ضروری می باشد.

درصورتی که تونر پودر دور ریخته شده با جاروبرقی های معمولی پاکسازی شود, ممکن است باعث ایجاد بار الکتریکی درون دستگاه و بروز آتش سوزی شود یا با عبور از فیلتر جاروبرقی به هوای اتاق راه پیدا کند.

شارژ کردن کارتریج چه مزیتی نسبت به خرید کارتریج نو دارد؟

معایب و مزایای احتمالی به صورت مختصر در بالا اشاره شدند. اما به صورت گسترده تر می توان گفت مزایای زیادی در شارژ کارتریج وجود دارد.

 • صرفه جویی در هزینه ها در برابر خرید کارتریج نو.
 • یک کارتریج تونر یا جوهر به طور میانگین می تواند بین 8 تا 10 بار مورد استفاده مجدد قرار گیرد. این چرخه مستلزم شارژ شدن کارتریج به دست افراد متخصص بوده تا بدون وارد کردن آسیب به کارتریج آن را برای دفعات مجدد پر کنند.

آیا میدانید؟

 • پلاستیک مورد استفاده در یک کارتریج معمولی از پلیمرهای مهندسی شده ساخته می شود و حداقل 1000 سال برای تجزیه شدن زمان می برد.
 • هر سال به صورت جهانی بیش از 1 میلیارد کارتریج جوهر افشان مورد استفاده قرار می گیرد که اکثر آنها دور انداخته می شوند.
 • تقریبا برای ساخت هر کارتریج لیزری جدید 1.5 لیتر نفت مصرف می شود.
 • در مقابل بازیافت هر کارتریج لیزری, نیم گالن نفت ذخیره می شود.
 • گاز کربن یکی از علل اصلی گرمایش جهانی است. بازیافت هر یک کارتریج به کاهش انتشار کربن کمک کرده و همچنین به حفظ منابع و کاهش زباله ها کمک می کند.
 • بخش قابل توجهی از یک کارتریج ها با پلاستیک ساخته شده و بر اساس تخمین ها 4 درصد از نفت خام فرآوری شده  در طول یک سال در جهان برای تولید پلاستیک مصرف می شود. به همین خاطر است که استفاده مجدد از کارتریج ها از مزایای قابل توجهی برای محیط زیست برخوردار است.