تاریخ HP با تاریخ دره سیلیکون در هم تنیده شده است. سرزمینی حاصل خیز در شمال منطقه سن جوز، کالیفرنیا که امروز در سرتا سر دنیا به عنوان قلب فن آوری شناخته می شود. جایی که کمپانی ها ی بزرگ تصمیم به تغییر جهان گرفته اند. اما هنگامی که بیل هیولت و داو پاکار در دهه 1930 در دانشگاه استنفورد با هم آشنا شدند، مردم این منطقه عمدتا کشاورز بودند. موفقیت بیل و داو به تغییر آینده منطقه انجامید به طوری که گاراژ کوچکی در پائولو آلتو که برای اولین بار فعالیت خود را از آنجا آغاز کردند به نقطه عطفی در تاریخ منطقه تبدیل شد.

همه چیز از دوستی آغاز شد

دوستی بیل و داو از زمان دانشجویی در دانشگاه استنفورد آغاز شد. داو بعد از فارغ التحصیلی به نیویورک رفت تا در کار جدیدش در جنرال الکتریک مشغول شود و مدتی نگذشت که در سال 1938 با دوست دانشگاهی خود لوسی سالتر ازدواج کرد.

اما او و بیل همچنان با هم در تماس بودند. تا اینکه استاد سابق آنها فرد ترمن آن دو را برای راه اندازی یک شرکت فن آوری تشویق کرد.

سرانجام داو از کار قبلی خود در جنرال الکتریک کناره گیری کرد و به همراه همسرش به کالیفرنیا نقل مکان نمود. او به مکانی برای زندگی و کار نیاز داشت به همین خاطر با کمی جستجو توانست با مبلغ ماهیانه 45 دلار در خیابان 367 منطقه ادیسون جایی برای اجاره پیدا کند.

داو و لوسی در طبقه همکف زندگی می کردند و جایی برای راه اندازی کارگاه نداشتند، اما داو توانست با جلب موافقت صاحب خانه و تغییر کاربری حیاط به کاراژ آن را برای استفاده کاری خود و دوستش آماده کند.

کارگاه مخترعان

گاراژ به حدی کوچک بود که به سختی یک ماشین در آن جای می گرفت اما برای شروع توسعه محصولات بیل و داو کافی بود. آنها با ساخت یک دستگاه پزشکی خاص به منظور تولید گرما برای یک کلینیک در پالو آلتو کار خود را آغاز کردند.

وسیله بعدی یک دستگاه برای تنظیم دقیق تلسکوپ برای رصد خانه ای در همان نزدیکی بود تا اینکه همین طور با دستگاه های عجیب دیگر مثل تقویت کننده رادیویی, شاخص خط کشی زمین بازی بولینگ یا چشم الکترونیک برای فلاش تانک دستشویی ادامه پیدا کرد.

پس از مدتی پروفسور ترمن یک بورس تحصیلی از دانشگاه استنفورد برای داو تهیه کرد و و بیل نیز به کارهای تحقیقات مشغول شد.به این ترتیب مسیر هر دو به نحوی از همدیگر تغییر کرد. در این مدت هزینه های زندگی داو از طریق کاری که همسر او از منشیگری در دانشگاه استنفورد به دست می آورد سپری می شد.چیزی نگذشت که لوسی به کار خود در دانشگاه بسنده نکرد و در خانه و گاراژی که همسرش در گذشته در آن کار می کرد یک کارگاه تولید و پخت رنگ درست کرد. بعد از اینکه بیل با فلورا لامسون ازدواج کرد خانه ای در همسایگی دوست خود داو اجاره کرد و این باعث شراکت مجدد کاری این دو خانواده با یکدیگر شد.

دستیابی به پیروزی برای اولین بار

دیو و بیل از ساخت محصولات متنوع برای مشتریان متفاوت دست برداشتند و اولین دستگاه مستقل خود را برای اندازه گیری فرکانس صدا طراحی و به عنوان اولین محصول کمپانی HP روانه خط تولید کردند.

در همان زمان بیل کار خود را بر روی مفهوم جدید negative feedback در نوسان ساز های صوتی در آزمایشگاه پروفسور ترمن در استنفرد به پایان برد(ابزار تست مورد استفاده در تولید فرکانس) .

تا اینکه با هم در گاراژ اولین نمونه از نوسان ساز صوتی خود با نام 200A (که شاید یادآور محصولات کمپانی های بزرگ با خطوط تولید گسترده است) را تولید کردند. 200A اولین روش علمی و کم هزینه تولید فرکانس های با کیفیت بود. نوسان ساز های موجود دیگر در آن زمان همگی در حدود قیمت ۵۰۰ دلار و ناپایدار بودند. اما به واسطه نوآوری بیل و در نتیجه ساده سازی و بهبود کارایی نوسان ساز قیمت آن به زیر ۵۵ دلار کاهش یافت که یک مزیت رقابتی بزرگ برای این محصول به حساب می آمد.

مهندسان صوتی از نوسان ساز برای آزمایش فرکانس های صوتی استفاده می کردند و در همان زمان 200A نظر یکی از مهندسان استدیو فیلم سازی والت دیزنی را جلب کرد. بعد از اعمال تغییراتی در نمونه اولیه، بیل و داو نسخه دوم محصول خودرا به اسم 200B تولید کرده و ۸ نسخه از آن را به دیزنی فروختند.

پس از اینکه در فروش محصول خود به اولین مشتریان موفق عمل کردند تصمیم خود را برای راه اندازی کسب و کار مشترک، جدی تر کرده و سرمایه مشترکشان را که چیزی حدود ۵۰۰ دلار بود جمع آوری کردند. در این بین تنها مشکل موجود نحوه تعیین نام بود که آن هم با شیر یا خط نصیب بیل شد تا نام این کمپانی در سال ۱۹۳۹ به Hewlett-Packard (مخففDavid Packard, William Redington Hewlett) بدل شود.

 گاراژ در امروز

برای یک سال آینده بیل و داو مشترکن با یکدیگر کار کردند تا اینکه در پایان سال اول دو کارمند جدید نیز به جمع آنها اضافه شد. در سال ۱۹۴۰ آنها به دلیل کمبود جا گاراژ خود را تخلیه و به مکان جدیدی در پالو آلتو نقل مکان کردند.

داو و همسرش نیر پس از اینکه صاحب فرزند شدند از آن خانه به مکان جدیدی نقل مکان کردند. از آن به بعد خانه تاریخی کمپانی HP  بارها  روی صاحبان متفاوتی را دید و دستخوش تغییرات فراونی شد تا اینکه در نهایت در دهه ۱۹۸۰ گروهی از کارکنان و مدیران HP  به منظور حفظ این مکان به عنوان تاریخچه شرکت تلاش هایی صورت دادند که در نتیجه آن در سال ۱۹۸۷ از سوی سازمان آثار تاریخی کالیفرنیا به شماره ۹۷۶ و به نام زادگاه دره سیلیکن ثبت رسمی شد.

در سال ۲۰۰۰ کمپانی HP نیز خود وارد کار شد و با خرید و ترمیم این ملک و آن را از فرسودگی و ویران شدن جلوگیری کرد.

محصولات مرتبط با برند اچ پی