کانن نیز مانند نیکون به عنوان یکی از شرکت های تجهیزات بصری و به نام اصلی و بسیار دشوار Seikikōgaku kenkyūsho یا صنایع دقیق بصری تاسیس شد. اما با وجود نام پر آب و تاب خود, در واقع مغازه ای کوچک و خیابانی در توکیو بود که توسط گورو یوشیدا Goro Yoshida مدیریت می شد. یوشیدا مجذوب دقت مهندسی دوربین های آلمانی لایکا Leica و کانتکس Contax بود اما قیمت های گزاف آنها برای وی قابل درک نبودند. به همین خاطر تصمیم گرفت تا قطعات یک دوربین ۳۵ میلیمتری لایکا را از هم جدا کند. اما در کاوش های خود چیزی که دلیل نرخ بالای آن باشد پیدا نکرد و به همین خاطر تصمصم گرفت تا مهندسی دوربین های لایکا را به نفع خود کپی برداری کند. نمونه اولیه از اولین دوربین ژاپنی در مجله دوربین آشی Asahi در سال ۱۹۳۴ به نمایش گذاشته شد. این محصول به پیروی از نام الهه رحمت بودایی به عنوان کانن Kwanon نام گرفت.

کمپانی کانن Canon یک کمپانی چند ملیتی ژاپنی است که به صورت ویژه تولید کننده محصولات تصویر برداری و نوری شامل دوربین, دوربین فیلمبرداری, فتوکوپی, پرینتر های رومیزی و تجهیزات پزشکی می باشد. همچنین مکان اصلی این شرکت در توکیو ژاپن قرار دارد.

کانن یکی از اولین موارد در لیست بورس توکیو و از اصلی ترین شاخص های قیمت سهام در این بورس می باشد. همچنین کانن در آغاز سال ۲۰۱۵ براساس اندازه گیری های بازار سرمایه به عنوان بزرگترین کمپانی چند ملیتی ژاپنی شناخته شد.

نام شناسی کانن

در سال ۱۹۴۷ نام شرکت به دوربین کانن Canon Camera Co تغییر کرد و در سال در سال ۱۹۶۹ به اختصار به عنوان کانن خوانده شد.

سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۷۰

اصالت کانن و تاریخ تاسیس رسمی آن از آزمایشگاه صنایع دقیق بصری در سال ۱۹۳۷ و توسط تاکشی می تاری Takeshi Mitarai, گورو یوشیدا Goro Yoshida, سوبارو اوچیدا Saburo Uchida و تاکیو مادا Takeo Maeda باز می گردد. این شرکت در طول سال های اولیه تاسیس خود هیچ گونه امکاناتی برای تولید عدسی نداشت و اولین دوربین های تولیدی این شرکت با لنز های نیکور Nikkor از نیپون کوگاکو کی.کی Nippon Kogaku K.K  که بعدها به عنوان نیکون Nikon تغییر نام پیدا کرد, تجهیز می شدند.

در میانه سال های ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۶ Kwanon با کپی برداری از دوربین های لایکا Leica اولین دوربین ۳۵ میلیمتری ژاپنی را در یک نمونه اولیه تولید کرد. در سال ۱۹۴۳ کانن اولین دوربین غیر مستقیم پرتو های ایکس را توسعه داد. در سال ۱۹۵۸ یک لنز بزرگنمایی برای پخش تلوزیونی معرفی کرد و در سال ۱۹۹۵ لنز بزرگنمایی واکنشگرا را  به بیرون عرضه کرد که با اولین دوربین های فیلم برداری جهان با لنز بزرگنما همزمان شد.

کانن در سال ۱۹۶۱ دوربین ۵۰ میلیمتری فاصله یاب خود موسوم به Canon ۷ را با لنز ۱:۰٫۹۵ به همراه یک مانت لنز اختصاصی معرفی کرد. بعد از آن در سال ۱۹۶۴ کانن ۱۳۰ Canola 130 را که اولین ماشین حساب ۱۰ کلیدی ژاپنی و با ظاهری برتر نسبت به محصول بریتانیایی بل پانچ Bell Punch محسوب می شد معرفی کرد. این ماشین حساب اولین ماشین حساب تمام الکترونیک دنیا با ۸ واحد عددی بود که دو سال زودتر از رقیب بریتانیایی خود به بازار عرضه شد.

در سال ۱۹۶۵ کانن پلیکس Pellix معرفی شد. این محصول یک دوربین تک لنزی بازتابی یا به اختصار SLR با آینه ایستای نیمه شفاف بود که امکان تصویر برداری از آینه را فراهم می کرد.

سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۹

کانن در سال ۱۹۷۱ مدل F-1 که یک SLR با کیفیت با لنز بزرگ بود را معرفی کرد. بعد از آن کانن در سال ۱۹۷۶ از AE-1 رونمایی کرد که اولین دوربین مجهز به کامپیوتر داخلی به حساب می آمد.

در سال ۱۹۸۲ تبلیغ “کانن حیات وحش را می بیند” در مجله جغرافیای بین الملل ظاهر شد. پس از آن در سال ۱۹۸۵ اولین پرینتر جوهرافشان جهان را با استفاده از فناوری جت حباب bubble jet رونمایی کرد و در سال ۱۹۸۷ سامانه نوری الکتریکی یا به اختصار EOS که بعدها به الهه سپیده دم معروف شد را معرفی نمود که به پیروی از فناوری آن دوربین SLR فوکوس خودکار EOS 650 معرفی شدند. همچنین در این سال پایه های اساسی کانن نیز برپا شد. در سال ۱۹۸۹ گل سرسبد دوربین های رده بالای SLR یعنی EOS 1 نیز معرفی شد.

کانن در سال ۲۰۰۴ پروژکتور XEED SX50 را معرفی و در سال ۲۰۰۵ اولین دوربین فیلم برداری کیفیت بالای خود را به جهان عرضه کرد.

در سال ۲۰۰۹ رقم ۱٫۱ میلیارد دلار به کمپانی پرینتر ساز هلندی  Océ پیشنهاد داد و به این ترتیب مالکیت عمده Océ را تا مارس ۲۰۱۰ به دست آورد. پس از آن مالکیت باقی مانده Océ را تا ۱۰۰ درصد در  سال ۲۰۱۱ کسب کرد.

کانن در سال 2010 شرکت راهکارهای اداری Tereck را تصاحب کرد.

سال ۲۰۱۰ تا حال حاضر

در 16 مارس 2010 اعلام کرد که به دنبال به دست آوردن دامنه سطح بالای .canon است. در نبمه دوم 2012 سهم جهانی کانن در فروش پرینتر, فتوکپی و دستگاه های چندکاره رقمی بالغ بر 20.9 درصد شد.

در ابتدای سال 2013 کانن آمریکا به مرکز فرماندهی جدید 500 میلیون دلاری خود در ملوین Melville در نیویورک منتقل شد.

در فوریه سال 2014 تمایل خود را برای تصاحب شرکت چاپ ملکولی در تکزاس آمریکا با رقم 98 میلیون دلار اعلام کرد که در زمینه سامانه های لیتوگرافی نانو پرینت فعالیت دارد.

در ادامه کانن در 13 ژوئن 2014 تصاحب شرکت دانمارکی Milestone Systems سازنده نرم افزار نظارت بر IP را اعلام کرد. Milestone پلتفرم های نرم افزاری باز توسعه می دهد و به عنوان مجموعه ای مجزا فعالیت خواهد کرد.

در فوریه 2015 اعلام کرد که قصد دارد تا شرکت سوئدی سازنده دوربین های امنیتی Axis Communications را با مبلغ 2.83 میلیاد دلار خریداری کند. Axis کمی بعد به این خبر واکنش نشان داد و دریافت یک پیشنهاد خرید از کانن را تایید کرد. این خرید در آوریل 2015 کامل شد.

بخش آمریکایی کانن در نوامبر 2015 پرونده ای حقوقی را در برابر تعدادی از خرده فروشان قطعات دوربین برای توقف فروش این قطعات شروع کرد. این خرده فروشی ها فروشگاهایی مانند Get It Digital, All New Shop and F&E Trading بودند.

در ادامه کانن در مارس 2016 سامانه های پزشکی توشیبا Toshiba را با 5.9 میلیارد دلار به دست آورد.

محصولات کانن

کانن تولید کننده محصولات مصرفی زیادی مانند پرینتر, اسکنر, دوربین دوچشمی, دوربین های دیجیتال کامپکت یا جمع و جور, دوربین های SLR فیلمی و دوربین های SLR دیجیتال, لنز, دوربین فیلم برداری و راه کار های بصری است.

همچنین بخش راهکار های کسب و کار این شرکت به فهالیت در زمینه پرینترهای چندکاره, پرینترهای اداری سیاه و سفید و رنگی, پرینترهای بزرگ, اسکنر, پرینترهای سیاه و سفید و رنگی خانگی و همچنین نرم افزارهای پشتیبانی این محصولات مشغول است.

کانن را کمتر به عنوان تولید کننده محصولات پزشکی, نوری شامل ابزاهای چشم و پرتو های ایکس x-ray, لنزهای پخشی, نیمه هادی ها, اسکنر های میکروفیلم دیجیتالی و پایانه های دستی می شناسند.

دوربین های دیجیتال کانن

کانن تولید و پخش کننده دوربین های دیجیتال از سال 1984 بوده و کار خود را با مدل RC-701 شروع کرد. سری RC به عنوان ریشه دوربین های دیجیتال سری های PowerShot و Digital IXUS شناخته می شود. کانن همچنین سری EOS از دوربین های دیجیتال تک لنزی بازتابی DSLR که شامل مدل های بسیار حرفه ای نیز می شود معرفی کرده است.

البته در پی گرایش مصرف کاربران عادی از دوربین های کامپکت به تلفن های هوشمند, کانن از سال 2013 و سال به سال 34 درصد از سود عملیاتی خود را در این زمینه از دست داده است.

دستگاه های کپی های دیجیتال کانن

بزرگترین بخش کانن از لحاظ درآمد و سودآوری بخش کپی دیجیتال این شرکت است. کانن محصولات مصرفی و خانگی/اداری خود را در این زمینه با نام imageCLASS تولید و از طریق خرده فروشی ها عرضه کرده و همچنین محصولات حرفه ای خود با نام imageRUNNER را همراه با راه کارهای زیرمجموعه کانن برای کسب و کارها از طریق توزیع کنندگان مستقل عرضه می کند. محصولات سری حرفه ای شامل دستگاه های کوچک رومیزی تا دستگاه های بزرگ مطبوعاتی می شود.

پرینتر کانن

برای سالهای طولانی, کانن به عنوان اصلی ترین سازنده قطعات داخلی استاندارد برای پرینتر در صنعت پرینترهای لیزری بود. در همین راستا اولین مدل Apple LaserWriter و بسیاری از محصولات هم رده آن در برند HP از قطعات LBP-CX کانن استفاده می کردند. همچنین در مدل های بعدی مانند سری LaserWriter II و سری LaserJet II از موتور LBP-SX کانن استفاده می شد. مدل های بعدی نیز از موتور کاربردی کانن LBP-LX, LBP-EX, LBP-PX و بسیاری دیگر از مدل های کانن استفاده کرده بودند.

البته پرینترهای امروزی از پروتکل اختصاصی BJNP (درگاه USB بر روی درگاه IP 8611) استفاده می کنند.

واحد فلش

کانن محدوده ای از واحدهای فلش با خروجی بالا را برای دوربین های DSLR خود شامل 270EX, 320EX, 430EX, 580EX و 580EX II Speedlites و Canon 600EX-RT Speedlite تولید می کند. همچنین این شرکت واحدهای فلش ماکرو شامل Macro Twin Lite و Macro Ring Lite نیز تولید می کند.

اسکنر کانن

کانن محدوده وسیعی از اسکنرهای تخت, اسکنر فیلم و اسکنر اسناد را برای مصارف خانگی و اداری مانند مدل Canoscan 8800F. تولید می کند.

کامپیوتر

کانن در سال 1983 دو مدل کامپیوتر خانگی MSX را به نام های V-10 و V-20 معرفی کرد. هردوی این محصولات در محدوده حداقلی از استاندارد MSX و با کمترین ویژگی های اضافی عرضه شده بودند. یکی از جذابیت های این کامپیوترها در مدل V-20 این بود که می توانست تصاویر ضبط شده توسط دوربین کانن T90 را از روی حافظه داخلی آن بازخوانی کند.

کانن همچنین مدل هایی را از کامپیوتر خانگی AS400 با نمایشگر رنگی 640 در 480 نقطه در اینچ بر پایه پردازنده 8086 و به همراه سیستم عامل های CPM یا MSDOS به بازار عرضه کرد. یکی از مزیت های این سری کامپیوتر حافظه دیسک سخت آن با ظرفیت 5 مگابایت بود که کمی قبل از معرفی رایانه شخصی IBM معرفی شده بودند.

پروژکتور

کانن پروژکتوهای زیادی تولید نموده و همچنین برنده جوایز زیادی به منظور طراحی و کیفیت شده است.

هدست واقعیت مجازی

کانن موفق به توسعه نمونه ای مفهومی از یک هدست واقعیت مجازی موسوم به Canon VR شده است. این هدست زاویه دید بسیار وسیعی تا 120 درجه ارائه می دهد که از دستگاه های واقعیت مجازی دیگر بسیار بیشتر است. البته این دستگاه به اتصالات زیادی برای کار کردن نیاز داشته و هنوز هم در فروشگاه ها قابل خرید نیست.

واحدهای عملیاتی

مرکز فرماندهی اصلی کانن در شهر توکیو ژاپن قرار گرفته است. علاوه بر این مرکزهایی نیز در آمریکا, اروپا, خاورمیانه, آفریقا, ژاپن, آسیا و اقیانوسیه شامل استرالیا و نیوزلند دارد. همچنین کانن اروپا دو زیر مجموعه مجزا موسوم به Canon Europa NV در هلند و Canon Europe Ltd در انگلستان دارد.

این کمپانی به سه بخش تجارت اصلی سازمان یافته است:

  1. واحد کسب و کار اداری با محصولاتی شامل دستگاه کپی, پرینترهای انتشارات دیجیتال, پرینترهای جوهرافشان بزرگ, پرینترهای لیزری و دستگاه های چندکاره
  2. واحد کسب و کار مصرف کنندگان شامل: تجهیزات انتشار صوت و تصویر, ماشین حساب, دوربین های دیجیتال کامپکت, دوربین های دیجیتال SLR, دوربین فیلمبرداری دیجیتال, اسکنر تصویر, لنز قابل تعویض, پرینتر چندکاره جوهرافشان و پرینتر جوهر افشان
  3. واحد صنعتی و کسب و کارهای دیگر شامل کامپیوتر, ترمینال های دستی, تجهیزات لیتوگرافی LCD, هد مغناطیسی, تجهیزات تصویربرداری پزشکی, میکروموتور, تجهیزات چشمی و تجهیزات لیتوگرافی نیمه هادی ها می باشد.

این شرکت در سال 2003 اعلام کرد که برنامه هایی برای بازسازی بخش های داخلی خود دارد. این بازسازی شامل ترکیب دو بخش با یکدیگر و ساختاربندی یک به یک آنها از نو می شد.

کل درآمد کانن در سال 2011 مبلغ 45,608 میلیون دلار آمریکا بوده که معادل 8.7 کل فروش این شرکت می شود. همچنین کانن در سال 2011 تعداد 20813 طرح در آمریکا به ثبت رسانده بود که باعث می شد تا رتبه سوم را در بین تمام شرکت های آمریکایی بعد از IBM و سامسونگ در این زمینه به دست آورد.

رفتارهای زیست محیطی کانن

یک گزارش از سازمان محیط زیستی و بین الملل Clean Air-Cool Planet کانن را در صدر فهرست 56 شرکت دوستار محیط زیست قرار داده است.

کانن همچنین 3 مدل جدید ماشین حساب موسوم به ماشین حساب سبز را در اروپا عرضه کرد که از قطعات بازیافتی دستگاه های کپی کانن تولید شده بود.

این شرکت همچنین یک مسئولیت اجتماعی در سازوکار خود موسوم به “سبز فقط سایه ای از رنگ آبی است” را راه اندازی کرده است. این استراتژی بر سبز بودن راه کارها و در نتیجه تاثیر آن بر کل سیاره مانند: اصول اخلاقی, نگرش مثبت, کمک های انسانی و تسکین های جانی, تحقیقات, علوم و رفاه اجتماعی پایه گذاری شده است.

به علاوه منشور اخلاقی کانن پیشنهاد می دهد تا محصولاتی با فشار کم به محیط زیست از طریق بهبود در بهره وری منابع در کنار برطرف کردن فعالیت های ضد اجتماعی تهدید کننده سلامت و امنیت نوع بشر و محیط زیست تولید کند.

فعالیت های خیریه کانن

در سال 2008 کانن به حدود 5 میلیون نفر آواره زلزله سیچوان چین در همین سال کمک مالی کرد. این کمک به مبلغ 1 میلیون یوان چین به سلیب سرخ این کشور و کمی بعد از زمین لرزه انجام شد. همچنین بعد از آن نیز کانن ژاپن به دنبال کمپانی آمریکایی 10 میلیون یوان دیگر به این سازمان کمک کرد.

حمایت های مالی

کانن در سال 1983 عنوان اولین حامی مالی لیگ فوتبال انگلیس The Football League را به خود گرفت و توانست نام آن را از سال های 1983 تا 1986 به لیگ کانن تغییر دهد. همچنین از سال 1967 تا 2003 حامی مالی مسابقات گلف تراولز آمریکا بوده است. کانن در میان سالهای 1985 تا 1993 حامی مالی یکی از شرکت کنندگان در مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک بوده و در در طول آن با راننده خود نلسون پیکه توانست در سال 1981, نایجل مانسل در 1992, آلن پروست در سال 1993 برنده مسابقات رانندگی جهانی شود. همچنین چهار مسابقه محلی در سالهای 1986,1987,1992 و 1993 شود.

کانن در طول سال 2006 به سلیب سرخ جهانی برای کمک به 13 سازمان سلیب سرخ در اروپا با تمرکز بر روی پروژه های جوانان کمک کرد که شامل کمک های مالی و تجهیزات تصویر برداری مانند دوربین, دستگاه کپی و دستگاه رادیوگرافی دیجیتال بود.

کانن اروپا همینطور برای شش سال در مسابقه ورلد پرس فوتو شراکت داشته است. این سازمان مروج استاندارهای حرفه ای در عکاسی شامل بزرگترین مسابقه عکاسی بین المللی برای عکاسان خبری حرفه ای و بازی در نقش سکویی برای عکاسی مطبوعات در جهان است.

کانن آسیا هم مسابقات زیادی مانند Canon Photomarathon, نمایش تلوزیونی Photo Face-Off با داوری حرفه ای جاستین مات برای قضاوت عکس های عکاسان غیر حرفه ای بوده است.

محصولات مرتبط با برند کانن