درخت پرینت شده 3 بعدی مولد انرژی خورشیدی

درخت پرینت شده 3 بعدی مولد انرژی خورشیدی
۳ اسفند ,۱۳۹۳ 1دیدگاه پرینت سه بعدی,وبلاگ جلال طاهری

آیا می توان درختان سه بعدی پرینت کرد؟ از دید فنی حتی با فناوری های نوین در زمینه پرینت زیستی هم نمی توان درختان طبیعی پرینت کرد اما این به معنی توقف تلاش محققان مرکز فنی فلاند موسوم به VTT برای ارائه جایگزینی مناسب نیست. یک درخت پرینت شده با اعضایی از سلول های خورشیدی. درختی که با استفاده از سلول های خود انرژی خورشیدی را برداشت و با ادغام انرژی جنبشی حاصل از وزش باد که با سنسور های حساس خود به دست آورده, نیروی برق می سازد.

هر چند این درخت پرینت شده سه بعدی هنوز در نمونه اولیه و آزمایشی به سر می برد اما اجرای آن در سطح گسترده و بهره برداری از آن به عنوان منبع تولید انرژی پاک بسیار کارآمد و دوستار محیط زیست خواهد بود.

از این درختان می توان در داخل یا خارج از منزل شخصی جهت برداشت و ذخیره انرژی الکتریکی استفاده کرد. همانطور که گفته شد این درخت با مواد مصنوعی و لحیم شده ساخته شده اما می توان در ساخت بدنه آن از چوب واقعی یا کامپوزیت های مبتنی بر چوب استفاده کرد تا هرچه بیشتر حس طبیعی بودن را انتقال دهند.

هر برگ این درخت تنها 0.2 میلیمتر ضخامت داشته که حاوی الکترود و مواد پلیمری می شود. البته شاید این ضخامت در برابر محصول طبیعت کمی زیاد باشد اما در نوع خود و با وجود به کارگیری مفاصل, سیم کشی ها و سنسور های حساس به نور و تکان امیدوار کننده است.

درخت پرینت شده 3 بعدی مولد انرژی خورشیدی

مساحت سطح این سلول ها دقیقا 0.0144 متر مربع است که طبق ادعای  VTT تعدا 200 برگ از آن به خوبی توان تولید 3.2 آمپر برق را داشته و توسعه برگ ها در یک متر مکعب در شرایط هوای آفتابی می تواند به خوبی 10.4 وات برق تولید کند.

بر خلاف درختان طبیعی که سالانه احیا شده و برگ سازی می کنند این درخت پرینت شده سه بعدی تنها مدت کمی در حد دو سال می تواند بازدهی استاندارد خود را حفظ کند و پس از آن نیاز به تعویض برگ خواهد داشت. با این وجود محققان ادعا می کنند که برگ های این درخت کاملا قابل بازیافت است.

درخت پرینت شده 3 بعدی مولد انرژی خورشیدی

VTT یکی از بزرگترین سازمان توسعه و تحقیقات فناوری های نوین در شمال اروپا محسوب می شود. تحقیقات این سازمان  قرار است در آینده به تولید انبوه درخت های مصنوعی مبدل نور به انرژی الکتریکی برای استفاده های کوچک یا راه اندازی جنگل های مصنوعی بزرگ در اروپا جهت تولید انرژی الکتریکی ختم شود.

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.
سوال بپرسید
  1. 1

    قیمت لکسوس ES350

    بابا ایول…

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.