وقتی پرینتر سوزنی هم نوازنده می شود

وقتی پرینتر سوزنی هم نوازنده می شود
۷ فروردین ,۱۳۹۶ بدون دیدگاه وبلاگ جلال طاهری

همه ما کم و بیش با پرینتر های سوزنی که امروزه تقریبا به خاطره ها پیوسته و آنها را تنها می توان گوشه انبار ها پیدا کرد آشنا هستیم. پرینتر هایی که در واقع به پرینتر نقاط ماتریسی شناخته شده و با استفاده از میله های متحرک و ریبون های آغشته به جوهر کار می کنند.

اما انگار این رده از پرینتر ها کاملا هم فراموش نشده و یک فرد خوش ذوق توانسته با استفاده از صدای گوش خراش سوزن های آن بر روی کاغذ آهنگ هایی با ۲۱ نوت در ۱۶ کانال همزمان تولید کند.

اما چگونه؟ یک میکرو کنترل ATMEGA8 با برنامه ریزی به برد اصلی این پرینتر متصل و موتور محرک آن با یک موتور مشابه به کار رفته در درایو های فلاپی به منظور فرمان پذیری بیشر جایگزین شده است و در نهایت نوت های موسیقی با فرمت صوتی MIDI و با دستکاری در راه انداز نرم افزاری پرینتر برای آن ارسال شده است.

پیش از اینکه پرینتر سوزنی دستکاری شود فرکانس کاری آن ۱کیلو هرتز بوده و این بدان معناست که تنها می توانسته ۱۰۰۰ با در ثانیه سوزن های خو را بر روی کاغذ فشار دهد. اما فرمت صوتی MIDI در فرکانس ۲ کیلو هرتز اجرا می شود که دو برابر استاندارد کاری پرینتر سوزنی است.در مرحله بعد با کاهش سرعت حرکت کاغذ زیر سوزن ها به نوعی صدا های آرام تر و طولانی تری ایجاد شده و توهم ایجاد چند صدا با هم را به وجود می آورد.

 

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.