سیستم EOS دوربین های کانن 30 ساله شد

سیستم EOS دوربین های کانن 30 ساله شد
۷ بهمن ,۱۳۹۵ ۹ دیدگاه دوربین کانن,وبلاگ جلال طاهری

اتصال الکترونیکی میان لنز و بدنه دوربین باعث می شود تا امکان انتقال تمام داده های موسوم به EXIF  به لنز فراهم شود. یکی از نتایج این اتصال قابلیت تثبیت کننده داخلی لنز بوده که بیش از سه ده از عمر آن می گذرد. به این ترتیب دوربین های SLR کانن, دوربین های EOS, لنزها و تجهیزات جانبی وابسته به این فناوری نیز سی ساله خواهند شد.

زمانی که کانن برای افزودن اتصال الکترونیکی میان بدنه دوربین و لنز اقدام کرد نام آن را الکترو انتخاب نمود که از الهه یونایی سپیده دم اقتباس شده بود. بنابراین کار با کامل کردن نام این سری به سیستم نوری الکترو یا Electro Optical System ادامه یافت که تا به امروز به صورت مخفف به عنوان EOS از آن استفاده می شود. کانن با استفده از فناوری الکترونیک در مانت mount دوربین به عنوان اولین برند در عرصه کاری خود شناخته می شد.

چاک وستفال Chuck Westfall سخنگوی کانن در آمریکا می گوید:

کانن EOS 650, یک SLR فیلمی بود که از فناوری EOS بهره مند بود و خط تولید شرکت برای لنزهای EF برای اولین بار در سال 1987 راه اندازی شد. از بزرگترین تفاوت های این محصولات با دوربین های رده بالای موجود در آن دوره, ارتباط کامل میان لنز و بدنه دوربین, شارژ داخلی لنز, بسته های باتری و از این دست امکانات بوند.

این طراحی به طور کلی باعث افزایش کارایی سیستم از طریق حذف اهرم ها و پین ها از ابزارهای مکانیکی و تعویض آن با تجهیزات الکترونیکی بود که البته با وجود اینکه به دقت قبل نمی رسید, اما بسیار جذاب و تازه به چشم می آمد. ارتباط کامل الکترونیک همچنین باعث افزایش مقدار داده هایی شده بود که سیستم نیازمند پردازش بود که توسط گروهی از مهندسان کانن برای افزودن ویژکی های قدرتمند جدید مانند ثتبیت گر نوری تصویر برای لنزهای EF به همراه قابلیت های دیگر به منظور افزایش کارایی کلی سیستم طراحی شده بودند.

سی سال بعد اتصال الکترونیک لنز و دوربین به محصولات پرچمدار کمک کرده تا تعدادی از ویژگی های دوربین های SLR را معرفی کنند. در سال 2008 برای اولین بار قابلیت فیلم برداری full-HD در یک دوربین DSLR همراه با دوربین EOS 5D Mark II ارائه شد و پس از آن شرکت اقدام به راه اندازی خط سینمایی EOS در سال 2012 نمود.

با توجه به اظهارات انجمن مصرف کنندگان محصولات تصویربرداری, فروش جهانی سامانه EOS کانن در دووربین های با شارژ داخلی لنز در سال 1990  بسیار بالا بوده و این رویه برای 13 سال متوالی ادامه داشته است.

سیر تاریخی گذار از فیلم به دیجیتال بیان می کند که سیستم EOS یعنی هر لنز EOS با دوربین های EOS سازگاری دارد, پس عکاسان همواره می توانند از لنز کلاسیک خود در جدیدترین دوربین ها استفاده کنند. کانن می گوید که اساس EOS برای راه اندازی فناوری جدید تصویر برداری شامل سه بعدی و واقع گرایی ادامه خواهد یافت.

وستفال می گوید:

جزئیات باید محرمانه باقی مانده, اما تطبیق پذیری در سیستم EOS این امکان را برای کانن فراهم می آورد تا گستره وسیعی از ویژگی ها را در فناوری های پیشرفته فراهم آورد. ما مثل همیشه تلاش خواهیم کرد تا سطح رضایت مشتری را افزایش دهیم.

فناوری EOS کانن در تولد 30 سالگی خود شامل 24 دوربین متفاوت و 97 لنزEF می شود.

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.
سوال بپرسید
 1. 1

  شرق

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 2. 1

  آزمون

  سلام و سپاااااس فراوان از اشتراک گذاریتون
  عااااااااالییی بود
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

 3. 1

  مرکز آهن

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 4. 1

  alireza s

  سلام و تشکر فراوان
  در زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایتا هستید
  خسته نباشید.

 5. 1

  Harfeakhar.co

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.

 6. 1

  kamal sarraf nejad

  سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

 7. 1

  Hamed Eslami

  سلام با تشکر از مطالب مفید و جامعی که در سایت قرار دادید

 8. 1

  تصفیه هوا

  سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ممنون

 9. 1

  سمعک

  اطلاعات مفیدی به اشتراک گذاشتین مطالب بسیار جامع و کاربردی است

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.