شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان

شارژ کارتریج لیزری و جوهر افشان

در مورد شارژ کارتریج بیشتر بدانید؟

[wc_posts pids=”” order=”DESC” orderby=”date” post_type=”post” taxonomy=”post_tag” terms=”refill-cartridge,” posts_per_page=”10″ ignore_sticky_posts=”0″ show_title=”1″ show_meta_all=”0″ show_meta_author=”0″ show_meta_date=”0″ show_meta_comments=”0″ show_thumbnail=”1″ show_content=”0″ show_paging=”0″ size=”large” filtering=”1″ columns=”3″ gutter_space=”20″ heading_type=”h2″ layout=”masonry” template=”box” excerpt_length=”30″ date_format=”M j, Y”][/wc_posts]

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج روشی برای پر کردن مجدد کارتریج های خالی پرینترهای لیزری با پودر جدید است. این کار باعث فراهم شدن امکان استفاده مجدد از کارتریج, صرفه جویی در هزینه ها در برابر خرید کارتریج نو و همچنین کاهش ضایعات و نیاز به بازیابی کارتریج های قدیمی می شود.

معمولا زمانی که تونر کارتریج با پودر جدید شارژ شده و کیفیت خروجی مناسبی در پرینت آن گزارش می شود, باز هم در بسیاری از موارد اضافات پودر و همچنین باقیمانده های کاغذ در کارتریج به جا خواهند ماند که به طور بلقوه باعث ایجاد پس زمینه در پرینت خروجی و کثیفی در کارتریج می شود. در نتیجه خالی کردن مخزن ضایعات کارتریج نیز بخشی از شارژ کارتریج محسوب می شود. به همین دلیل اکثر افراد ترجیح می دهند که انجام این کار را به فردی متخصص واگذار کنند.

البته این شغل مدت زیادی است که در کشورهای پیشرفته وجود دارد و برای اولین بار ثبت اختراع کارتریج های قابل شارژ در آمریکا برای فِرد کین Fred Keen در سال 1989 به ثبت رسیده است.

روش های شارژ مجدد

در اینجا چندین روش متفاوت برای شارژ کارتریج وجود دارد:

روشتوضیح
شارژ و استفاده مجدد توسط کاربر نهاییاین کار معمولا با کیت های مخصوص شارژ شامل پودر سازگار با کارتریج, چیپ ریست کننده مورد نیاز و راهنمای فرآیند شارژ مجدد می شود. گونه های متفاوتی از تونر پودر وجود دارند و بسیاری از این تجهیزات از طریق فروشگاه های اینترنتی یا فروشگاه های تخصصی محلی دردسترس هستند.
شارژ و فروش مجدد توسط عامل مجازدر کشورهای پیشرفته این یک روش متداول برای جلوگیری از بازیافت کارتریج و هزینه های بعدی است که اجازه می دهد تا کارتریج های سالم برای بازسازی و استفاده مجدد به کار گرفته شوند.
شارژ و فروش مجدد توسط سخص ثالثبسیاری از شرکت های مستقل تونر کارتریج های اصلی که معمولا از مناقصه های کمپانی های بزرگ به دست آورده اند را برای شارژ و استفاده مجدد انتخاب می کنند. این کار به طور کلی و در صورتی که برچسب شرکت سازنده از روی بدنه کارتریج حذف شود بدون مشکل و قانونی خواهد بود.
پر کردن به عنوان خدمات دهندهبسیاری از شرکت ها خدمات شارژ کارتریج را بسته به سفارش مشتری و در زمان اتمام کارتریج آنها انجام می دهند. کسب و کارهای شارژ کارتریج در سال های گذشته رشد بسیاری داشته است.
بازسازی تونر کارتریجبازسازی کارتریج مانند شارژ آن است با این تفاوت که تنها تونر پودر آن با نمونه جدید تکمیل نشده و قطعات داخلی کارتریج نیز پس از بررسی و عیب یابی و در صورت نیاز تعویض خواهند شد.

یک کارتریج را به دلیل فرسودگی قطعات مکانیکی داخل آن مانند غلطک های مختلف نمی تواند به صورت نا محدود شارژ کرد. برای مثال داخل یک کارتریج تونر لیزری غلطکی موسوم به غلک حساس به نور یا درام (OPC) وجود دارد که به مرور زمان خراشیده شده و کارایی اصلی خود را از دست می دهد. به همین دللیل اشخاص یا گروه هایی که کارتریج ها را برای استفاده مجدد شارژ می کنند, معمولا هر کارتریج را برای اطمینان از بی عیب بودن و خروجی تمیز با پرینتر مناسب آزمایش می کنند. به همین دلیل مجهز بودن به دستگاه های تست متنوع برای پشتیبانی از طیف گسترده مدل های کارتریج مزیتی رقابتی در بین تعمیرکاران ماشین های اداری محسوب می شود.

همچنین برخی از مدل ها بر روی خود یک چیپست الکترونیکی دارند که می تواند اتمام شارژ کارتریج را مشخص کند. به همین خاطر در برخی موارد برای استفاده مجدد یک کارتریج به قطعات دیگری به جز پودر احتایج خواهد بود که کمیاب بودن این قطعات در بازار می تواند انجام فرآیند شارژ مجدد را کمی با مشکل مواجه کند.

در اکثر موارد شارژ کردن کارتریج نیاز به باز کردن درب آن دارد که البته در بسیاری از کارتریج ها بدنه برای این کار طراحی نشده است. این کار باید به صورتی انجام پذیرد که علاوه بر سال ماندن کارتریج, انجام عملیات شارژ در دفعات بعدی هم امکان پذیر باشد. در نتیجه برخی از کارتریج ها به راحتی و با پیچ های در نظر گرفته شده به همین منظور باز شده و برخی دیگر نیاز به شکستن, سوراخ کردن با دریل یا ذوب کردن با وسایلی مانند هویه دارند.

تونر پودرهای مورد استفاده در ترکیب شیمیایی نیز متفاوت هستند. سازندگان پرینتر, تونر پودرهایی با خواص سازگار با پرینتر خود طراحی می کنند و به هیچ وجه یک پودر همگانی و مشترک برای تمامی دستگاه ها وجود ندارد.

تفاوت عمده تونر پودرها در ابعاد ذرات و دمای ذوب آنهاست که باعث می شود تا برای شارژ کارتریج در برندهای مختلف از چند نوع پودر متفاوت استفاده شود.

دسته بندی برندها بر اساس تونر پودر سازگار:

 1. پرینترهای اچ پی, کانن HP, Canon
 2. دستگاه های کپی کانن Canon
 3. آی بی ام/لکسمارک IBM/Lexmark
 4. اپسون/ان ای سی Epson/NEC
 5. زیراکس/ شارپ Xerox/Sharp
 6. سامسونگ Samsung
 7. برادر Brother

همچنین کارتریج های چهارتایی در پرینترهای لیزری رنگی مورد استفاده قرار می گیرند که شامل رنگ های آبی فیروزه ای, سرخابی, زرد و مشکی می شود. در این کارتریج ها عموما چیپست نیز بعد از شارژ تعویض شده که البته در بسیاری موارد الزامی به این کار نیست و می توان با راهکارهای نرم افزاری از تعویض چیپ اجتناب کرد. پودرهای لیزری رنگی نیز بسته به برند پرینتر متفاوت بوده و برای هر پرینتر و کارتریج پودر متفاوتی وجود دارد.

در حالی که شارژ کارتریج پرینترهای لیزری مزایای زیست محیطی دارد، اما کارتریج مجددا شارژ شده ممکن است کیفیت پرینت پایین تری از نمونه نو داشته باشد. همچنین طبق ادعای اکثر تولید کنندگان ماشین های اداری و ملزومات آن, شارژ کارتریج توسط کاربر یا افراد متخصص می تواند برای کارتریج مضر بوده و باعث کاهش کاهش کارایی و بهره وری آن شود.

موضوع دیگر کیفیت تونر پودر های متفرقه بوده که ممکن است بسیار متفاوت باشد, و این بحث از کارتریج یک برند تا برند دیگر بسیار تفاوت دارد.

مشکل های شایع در عدم سازگاری تونر پودر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • پودرهای بی کیفیت یا بیش از حد چسبنده می توانند به درام, مگنت یا بلید در کارتریج آسیب بزند.
 • نقطه ذوب اشتباه, می تواند باعث ریزش پودر در فیوزینگ و پاک شدن محتوا بعد از خروج از پرینتر شود.
 • مشخضات الکترواستاتیک اشتباه یا ابعاد متفاوت ذرات می تواند باعث کثیفی دستگاه یا کیفیت پرینت پایین شود.
 • مقادیر زیاد تونر ریخته شده در دستگاه می تواند باعث آسیب دیدن آن شود.
 • با این حال استقبال زیاد شرکت ها و اشخاص از شارژ مجدد کارتریج, نشان می دهد که مزایای شارژ کارتریج بر معایب احتمالی آن غلبه می کنند.

ملاحضات ایمنی

از نشانه های یک تونر پودر خوب این است که می تواند برای مدت زیادی در هوا معلق شود, به همین خاطر خطرات محیطی آن می تواند به مراتب از گرد و غبار موجود در هوا بیشتر باشد. به علاوه استنشاق این پودر می تواند افراد در معرض قرار گرفته را برای ابتلا به بیماری های آسم یا برونشیت مستعد تر کند.
تونر پودر به هیچ وجه سمی نیست اما لازم است با احتیاط حمل شود. کربن سیاه که از اجزای تشکیل دهنده این محصول است, یکی از نامزدهای سرطان از دید مرکز جهانی تحقیقات سرطان است. با این حال لازم است تا مقررات ایمنی و بهداشتی را در موقع حمل نقل, استفاده و نگهداری پودرها رعایت کرد.
اقدامات امنیتی شامل استفاده از دستکش و استفاده از ماسک محافظ گرد و غبار در مواقع کار با پودر ها ضروری می باشد.

درصورتی که تونر پودر دور ریخته شده با جاروبرقی های معمولی پاکسازی شود, ممکن است باعث ایجاد بار الکتریکی درون دستگاه و بروز آتش سوزی شده و یا با عبور از فیلتر جاروبرقی وارد هوای اتاق شود.

چرا کارتریج پرینتر را شارژ کنیم؟

معایب و مزایای احتمالی به صورت مختصر در بالا اشاره شد. اما به صورت گسترده تر می توان گفت مزایای زیادی در شارژ مجدد کارتریج وجود دارد. با این کار نه تنها در هزینه های خود صرفه جویی می کنید بلکه به فکر محیط زیست نیز بوده اید.

 • صرفه جویی در هزینه ها در برابر خرید کارتریج نو.
 • یک کارتریج تونر یا جوهر به طور میانگین می تواند بین 8 تا 10 بار مورد استفاده مجدد قرار گیرد. این چرخه مستلزم شارژ شدن کارتریج به دست افراد متخصص بوده تا بدون وارد کردن آسیب به کارتریج آن را برای دفعات مجدد پر کنند.

این آمار در صورتی است که هم تولید کنندگان و هم مصرف کنندگان کارتریج های نو از مضرات آن مطلع هستند. به همین دلیل من نه تنها در تلاشم تا بر مزیت صرفه جویی هزینه ها در شارژ کارتریج تاکید کنم که همچنین قصد دارم تا تاثیر مثبت شارژ کارتریج بر محیط زیست را نیز نشان دهم.

آیا میدانید؟

 • پلاستیک مورد استفاده در یک کارتریج معمولی از پلیمرهای مهندسی شده ساخته می شود و حداقل 1000 سال برای تجزیه شدن زمان می برد.
 • هر سال به صورت جهانی بیش از 1 میلیارد کارتریج جوهر افشان مورد استفاده قرار می گیرد که اکثر آنها دور انداخته می شوند.
 • برای ساخت هر کارتریج 90 میلی لیر نفت صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تقریبا برای ساخت هر کارتریج لیزری جدید 1.5 لیتر نفت مصرف می شود.
 • در برابر بازیافت هر کارتریج لیزری, نیم گالن نفت دخیره می شود.
 • گاز کربن یکی از علل اصلی گرمایش جهانی است. بازیافت هر یک کارتریج به کاهش انتشار کربن کمک کرده و همچنین به حفظ منابع و کاهش زباله ها کمک می کند.
 • بخش قابل توجهی از یک کارتریج ها با پلاستیک ساخته شده و بر اساس تخمین ها 4 درصد از نفت خام فرآوری شده  در طول یک سال در جهان برای تولید پلاستیک مصرف می شود. به همین خاطر است که استفاده مجدد از کارتریج ها از مزایای قابل توجهی برای محیط زیست برخوردار است.