پرینت سه بعدی به کاهش ضایعات قلبی کمک می کند

پرینت سه بعدی به کاهش ضایعات قلبی کمک می کند
۱۲ بهمن ,۱۳۹۵ بدون دیدگاه پرینت سه بعدی,وبلاگ جلال طاهری

نارسایی های قلبی به طور میانگین بر روی 6 میلیون نفر انسان بالغ آمریکایی اثر می گذارد و از هر 9 مر گ در یکی از آنها نقش دارد. در این میان حدود نیمی از کسانی که به این عارضه دچار هستند حدود 6 سال بعد از تشخیص بیماری جان می دهند. علاوه بر تلفات انسانی, تخمین زده می شود که هزینه های صرف شده در این کشور برای مقابله با بیماری های قلبی 30 میلیارد دلار در سال باشد. این شرایط زمانی به وجود می آید که عضلات قلب ضعیف شده و باعث می شود تا از پمپاژ خون و اکسیژن به بدن در مقدار مورد نیاز جلوگیری شود. این ضعف عضلانی یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد بالای 65 سال را در بیمارستان بستری می کند.

پرینت سه بعدی به کاهش ضایعات قلبی کمک می کند

خبر خوب این است که لزوما تشخیص نارسایی قلبی به مرگ ختم نمی شود. بیماری با تشخیص به موقع علائم و اقدام مناسب قابل بهبود بوده و می تواند به یک زندگی کامل و لذت بخش تبدل شود. بهترین راه برای دوری از علائم نارسایی قلبی جلوگیری از آسیب طولانی مدت به قبل در مرحله اول است. این به دان معناست که انجام اعمالی مانند سیگار نکشیدن, یا ترک کردن آن در صورتی که در حال حاضر شروع به کشیدن کرده اید, خوردن غذاهای سالم, ورزش منظم, حفظ وزن در حد طبیعی, در کنار روش های دیگر سبک زندگی سالم همگی به جلوگیری از بروز بیماری های قلبی کمک خواهند کرد.

به همین منظور محققان دانشگاه های آلاباما در بیرمنگام Alabama Birmingham و دانشگاه مینستوتا Minnesota در حال تلاش برای کمک به اشخاصی هستند که از خطر حمله های قلبی رنج برده تا ریسک این ضایعه را کاهش داده تا در پایان خسارات وارده از نارسایی های قبلی را کاهش دهند. این گروه تحقیقاتی به رهبری جی ژانگ Jay Zhang از دانشگاه آلاباما و برندا اوگل Brenda Ogle از دانشگاه مینستوتا در حال بررسی امکان رشد بافت مهندسی شده برای کمک به باسازی عضلات قلب پس از سکته قلبی هستند. چیزی که قلب به طور طبیعی امکان آن را ندارد. آنها از یک داربست با ابعاد میکرونی که توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده است, به عنوان اسکلتی برای رشد سلول های انسانی موجود در بافت عضلات دریچه های قلب استفاده کرده اند.

آنها برای ساخت این مسیر, بیش از 50000 سلول کاردیوماسیت cardiomyocytes و اندوتیلیال endothelial از سلول های موجود در یک قلب را با یکدیگر ترکیب کردند. کاردیوماسیت از آن دسته از سلول های عضلانی است که حاوی تارچه ها می شود. ساختار های ویژه ای که به عنوان اندامک شناخته شده و نقشی اساسی در ساختار قلب ایفا می کنند. اندوتیلیال نیز از آن دسته سولول های معروف به سلول های بنیادین است که به عنوان بخشی مرکزی برای بازتولید ساختارهای سلولی مختلف مورد نیاز برای بدن در عمل های پیوندی رفتار می کند. این مقادیر زمانی که با یکدیگر ترکیب شده و بر روی نردبان قرار می گیرند, تنها یک روز پس از بذر پاشی شروع به فعل و انفعال با یکدیگر کرده و در هفته های آینده شروع به رشد خواهند کرد.

 

پرینت سه بعدی به کاهش ضایعات قلبی کمک می کند
پرینت سه بعدی به کاهش ضایعات قلبی کمک می کند

در واقع این سازه خارق العاده با قرار دادن در قلب موش هایی که از نارسایی های قلبی رنج می بردند, به خوبی جواب داده و به همین خاطر می توان راه حل بزرگی برای یک مشکل انسانی باشد. نتایج این آزمایش در مجلات رسمی بین المللی به چاپ رسیده و بیان می کند که در کنار بهبود درعملکرد قلب موش, درصد مرگ بافت ها در ناحیه ای که حمله انجام صورت گرفته بود کمتر از قبل شده است.

مححققان اهمیت یافته های خود را اینگونه بیان می کنند:

وصله های بافت های قلبی که برای این گزارش تولید شده اند می توانند گامی مهم به سمت استفاده درمانگاهی از فناوری پرینت های 3 بعدی ایجاد کنند. در دانش ما این برای اولین مرتبه است که از فناوری اسکن و پرینت 3 بعدی برای ساخت موفقیت آمیز داربست های بافت مهندسی شده استفاده می شود. در نتیجه نتایج ما به خصوص برای کاربرد های بافت های قلبی مورد استفاده می باشد.

پرینت سه بعدی به کاهش ضایعات قلبی کمک می کند

در حالی که این روش می تواند اولین نمونه در استفاده از داربست های بافتی باشد اما قابلیت های بلقوه پرینتر های سه بعدی پیش از این نیز توسط گروه های پزشگی شناسایی و مورد استفاده قرار گرفته بوند. قابلیت پرینتر های 3 بعدی در ساخت چیز هایی با ابعاد بسیار کوچک و در درجات دقت بسیار بالا ایده ایجاد راهی برای ساخت این نردبان را به وجود آورده و در حقیقت دلیلی مهم برای افزایش توانایی های پزشکی برای تولید بافت های کاشتی خواهد بود.

درباره نویسنده
جلال طاهری تقریبا هشت سال میشه که به صورت مستقل در زمینه خدمات ماشین های اداری فعالیت میکنم و عمده تخصصم در پرینتر و چندمنظوره های اچ پی, کانن و اپسون هست. علاوه بر این علاقه زیادی هم به طراحی سایت و نوشتن مطلب در فضای اینترنت دارم که نتیجه این علاقم تولید و بروز نگهداری سایت بهین افزار اصفهان و شبکه های اجتماعی مرتبط با اون هستش.

سوال بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.