باز کردن هد خشک شده پرینتر اپسون, کانن و اچ پی

باز کردن هد خشک شده پرینتر اپسون, کانن و اچ پی

پرینترهای جوهر افشان همیشه به عنوان مقرون به صرفه و جذابترین گزینه های موجود در بازار برای تهیه پرینت رنگی در منازل بوده اند. وسیله ای که از آن معمولا در خانه ها برای کپی رنگی از کارت های هویتی یا اسناد و مدارک یا برای پرینت مقاله و تحقیقات اینترنتی فرزندان مدرسه ای و دانشجو استفاده می شود.

همان طور که قبلا گفتم قیمت بسیار پایین این نوع پرینتر در برابر امکانات زیاد باعث شده تا افراد زیادی در مرتبه اول ترغیب به خرید این پرینترها بشوند. اما همونطور که از قدیم هم گفته اند, هر ارزانی بی دلیل نیست و یکی از دلایل ارزان بودن این پرینترها یک بار مصرف بودن کارتریج های آنهاست.

معمولا در یک پرینتر جوهر افشان پایین رده و میان رده دو کارتریج تعبیه شده که یکی حاوی جوهر مشکی و دیگری 3 رنگ دیگر سیستم رنگی CMYK یعنی فیروزه ای, سرخابی و زرد است. البته این تعداد در پرینترهای مخصوص عکس می تواند تا 6 کارتریج افزایش پیدا کند. به علاوه به هر یک از این کارتریج ها لازم است تا بخشی الکترونیکی که کارایی مکانیکی دارد موسوم به هِد نیز اضافه کنیم که می تواند با کارتریج یکپارچه بوده با به صورت مجزا باشد. این قطعه وظیفه خارج کردن قطرات جوهر از کارتریج و پاشیدن آن بر روی کاغذ یا به طور کلی تر رسانه چاپی را دارد و این کار را بسته به برند سازنده به کمک یک قطعه الکترونیکی مانند خازن یا کریستال و از طریق لوله های نانو متری موسوم به نازل انجام می دهد.

تا این جای کار به ظاهر هیچ مشکلی نیست. اما وقتی مخصوصا در پرینترهای برند اچ پی و کانن دقیق تر می شویم می توانیم مشکل اصلی را در هِد کارتریج های آنها ببینیم. در واقع همان طور که انتظار می رود تا قطرات جوهر پس از پاشیده شدن بر روی کاغذ خشک شوند, جوهر های ساکن مانده در نازل نیز به دلیل ابعاد نانو متری پس از مدتی خارج نشدن با ذرات هوا واکنش نشان داده و خشک می شوند. در نتیجه اصلی ترین قسمت پرینتر جوهر افشان از کار خواهد افتاد.

پرینترهای جوهری نیاز به نگهداری مستمر داشته و برای جلوگیری از خشک شدن هِد لازم است تا به صورت پیوسته از تمامی رنگ ها خروجی داشته باشند. به زبان ساده تر برای حفظ کارایی یک پرینتر جوهری لازم است تا شخصی روزانه یا حدقل چند روز یک بار صفحه ای شلوغ و تمام رنگی را پرینت کند, حتی اگر به آن احتیاجی نداشته باشد. واضح است که چنین سطحی از رسیدگی به یک وسیله در یک خانه یا حتی شرکت کوچک که فرد یا افرادی به صورت نامنظم و از پیش تعیین نشده حضور ندارند یا به مرخصی می روند دور از انتظار خواهد بود.

به نظر می رسد که فرآیند خشک شدن جوهر در داخل نازل پدیده ای پیش بینی شده در طراحی پرینترهای جوهر افشان بوده و باعث می شود تا با تعویض مکرر کارتریج حتی بعد از خرید اولیه پرینتر باز هم سودی مستمر نصیب سازنده ها شود. به همین خاطر است که قیمت کارتریج های جوهر افشان با وجود ساده تر بودن و کوچکی ابعاد به مراتب بیشتر از نمونه های مشابه لیزری بوده و اگر کسی بخواهد کارتریج های پرینتر جوهرافشان خود را مجددا تهیه کند لازم است تا هزینه تقریبا برابر با هزینه خرید پرینتر نو را بپردازد.

برای بازیابی هِد خشک شده, تعمیر و ریست پرینتر جوهر افشان اپسون, اچ پی و کانن خود با شماره (09137869928 – جلال طاهری) تماس بگیرید یا به صورت حضوری به آدرس اصفهان, دروازه شیراز, اول خیابان چهارباغ بالا, مرکز خرید هزار جریب طبقه دوم, واحد 253 مراجعه کنید.

اینجا این سوال به وجود می آید که آیا کارتریج های جوهر افشان امکان استفاده مجدد را دارند؟

اجازه دهید تا کمی توضیح بدهم. نوع دیگر از انواع پرینتر موجود در بازار پرینترهای لیزری بوده که معمولا بزرگتر, مکانیکی تر و البته کاربردی تر هستند. کارتریج یک پرینتر لیزری بر خلاف نمونه های جوهر افشان با مایعات تامین نمی شود و با ذرات جامد پودر سر و کار دارد و تا زمانی که در جای مرطوب یا بسیار گرم مانند پشت شیشه یا نزدیک شوفاژ قرار نگیرد, می تواند تا سالها کارایی خود را حفظ کند و هیچ نیازی به نگهداری یا استفاده اجباری برای جلوگیری از خشک شدن نخواهد داشت.

مزیت دیگر کارتریج های لیزری, میل بیشتر آنها به شارژ کارتریج و تعمیر است و این قضیه تا حدی جدی بوده که در اکثر مدل ها از طرف شرکت های سازنده, سازو کار های زیادی مانند پیچ های متعدد برای باز کردن درب کارتریج و پر کردن مخزن پودر و خالی کردن ضایعات در نظر گرفته شده است. توضیح در مورد کارتریج های لیزری تا همین حد کافی است و بیش از این باعث می شود تا از بحث اصلی خارج شویم.

اما برای یک کارتریج جوهری شرایط به هیچ وجه آن طور که قبلا گفته شد نیست. قابلیت استفاده از یک کارتریج جوهر افشان به چند عامل بستگی دارد که همگی برای پیچیده شدن کار از طرف سازنده در نظر گرفته شده اند.

  1. هر کارتریج جوهر تاریخ انقضا دارد که روی بدنه آن حک شده و این تاریخ مرتبا توسط پرینتر بررسی می شود.
  2. هر کارتریج جوهر افشان یک سطح مصرف دارد که در هنگام تولید روی 100% تنظیم شده که بر حسب مصرف کاربر و با استفاده از یک رشته محاسبات ریاضی تا 0% کاهش پیدا می کند.
  3. هرکارتریج جوهر افشان مهلت استفاده دارد و در صورت استفاده نشدن خشک می شود.

کارتریج ها در دو مورد اول بعد از عبور از حد تعیین شده بلااستفاده می شوند و به هیچ وجه امکان بازیابی آنها نیست. (اطلاعات در داخل کارتریج ذخیره می شوند و در نتیجه با ریست کردن پرینتر چیزی تغییر نخواهد کرد), اما همیشه امیدی برای بازیابی مورد سوم یعنی خشک شدن هد کارتریج وجود دارد. چرا که با داده های رمزنگاری شده در داخل یک چیپست سر و کار نداریم و تنها کافیست تا جوهر خشک شده در لوله های انتهای کارتریج را به هر روشی حل کنیم.

برای این منظور آموزش های زیادی در یوتیوب مثل استفاده از آب جوش, تحت فشار قرار دادن هِد با پمپ باد یا مکش از هد وجود دارد که هر کدام معایب خود را دارند. برای مثال آب اصلا حلال جوهر پیگمنت مورد استفاده در بیشتر پرینترها نیست و اگر هم تقطیر نشده باشد املاح آن می توانند باعث گرفتگی بیشتر هد شوند. همینطور فشار باد یا مکش بیش از حد باعث می شود تا قطعه الکترونیکی هِد, پیزو الکتریک در اپسون یا ترمال هِد در اچ پی و کانن همراه با کنده شدن جوهر کلوخه شده آسیب ببیند.

در این میان تنها راه باقی مانده استفاده از حلال مناسب برای جوهر خشک شده و دستگاه اولترا سونیک برای باز کردن هِد خواهد بود, که البته درصد آن هم بسته به مدت بیکاری دستگاه متفاوت بوده و ممکن است به طور کامل جواب ندهد.

برای بازکردن و بازیابی هِد خشک شده و بسته شده پرینتر جوهر افشان اپسون, اچ پی و کانن خود با شماره (09137869928 – طاهری) تماس بگیرید.

در نتیجه در صورتی که کارتریج های پرینتر جوهر افشان شما خشک شدند, با در نظر گرفتن فاکتورهای اول و دوم در پرینتر که نشانه آن روشن شدن چراغ کارتریج یا چراغ های دیگر بر روی بورد یا نمایش خطای تعویض کارتریج و سرویس پرینتر در نمایشگر است می توانید از روشی که گفته شد برای بازیابی دستگاه جوهری خود و استفاده مجدد از آن بهره ببرید.